Prodexpol
PL EN
Zamów wycenę

Podłoga drewniana w łazience

Jakie drewno układamy w łazience a jakie na podłogach ogrzewanych ?

Obecnie obserwujemy znaczne zainteresowanie wykorzystaniem drewna w łazienkach. Jest to związane z właściwościami, jakie posiadają niektóre gatunki drewna egzotycznego. Głównie stosuje się gatunki drewna łączące w sobie dwie zasadnicze cechy:

- wysoką odporność na wodę i destrukcję biologiczną
- wysoką stabilność.

Spełnienie tych cech powoduje, że kontakt podłogi z wilgocią w powietrzu lub działanie bezpośrednie wody nie prowadzą do jej uszkodzenia lub powstania szpar.
Generalnie gatunki egzotyczne są lepsze od gatunków z naszej strefy klimatycznej. Jest to związane z wysoką zawartością substancji garbnikowych żywic i substancji oleistych.

Do grupy najlepszych gatunków stosowanych w łazienkach należą kolejno : Teak, Merbau, Doussie, Iroko. Czasami używa sie również Ipe/Lapacho.
Podłogę w łazience można wykańczać przez olejowanie lub lakierowanie. Należy zadbać, aby obwodowo zastosowane były szczeliny dylatacyjne i aby wypełnione one były substancją, która nie pozwoli na dostęp wody do niezabezpieczonych przekrojów poprzecznych parkietu. Należy układać stosunkowo małe powierzchnie w łazienkach używając klepek o małych wymiarach. Przy układaniu dużych powierzchni należy stosować dylatacje pośrednie.
Nie należy stosować parkietów, gdy zastosowane jest w łazience ogrzewanie podłogowe. Te same zasady można zastosować przy układaniu parkietu na podłogi ogrzewane w innych pomieszczeniach niż łazienki.

.

PRODEXPOL