Prodexpol
PL EN
Zamów wycenę

Parkiet bielony

Są różne sposoby na to, aby w atrakcyjny sposób odświeżyć podłogę oraz nadać jej nowe, ciekawe oblicze. Jednym z nich może być parkiet bielony, czyli zdecydowana odmiana w porównaniu do zszarzałej posadzki. Efekt wybielania spowoduje, że będzie ona wyraźne „odmłodzona”, a całe wnętrze - rozjaśnione. Parkiet bielony to idealne rozwiązanie zwłaszcza dla miłośników skandynawskiego stylu. A tego typu zabieg można wykonać nawet samodzielnie, z wykorzystaniem różnego rodzaju preparatów.

Lakier z białym pigmentem

Pierwszą propozycją jest szybkoschnący lakier z białym pigmentem. To wersja dla tych bardziej niecierpliwych, którym zależy na tym, aby szybko otrzymać efekt bielonej podłogi. Biały akrylowy lakier spowoduje, że podłoga będzie jaśniejsza, a jej wierzchnia warstwa będzie „tłumiłą” tę barwę. Natomiast słoje drewna zostaną lekko przysłonięte. Zastosowanie lakieru akrylowego nie będzie szkodliwe dla osób, które są bardziej wrażliwe lub cierpią na alergie. Do wyboru jest ponadto poliuretanowy, akrylowo-poliuretanowy i uretanowy. Lepiej skorzystać z wersji matowej, aby podłoga miała bardziej naturalny wygląd. Poza efektem bielonego parkietu stosując lakier, zyskuje się jeszcze wytrzymałą powierzchowną warstwę ochronną.

Biała farba

Kolejnym rozwiązaniem jest wykorzystanie białej farby przeznaczonej do podłóg. Jest ona na tyle mocno kryjąca, że można uzyskać całkowicie białą posadzką. Zakryje ona kompletnie naturalny rysunek drewna. Jeśli więc zależy nam na parkiecie bielonym, na którym nie zabraknie wzorów sęków i włókien drewna, to lepiej wybrać farbę, którą można rozcieńczać z wodą i przeznaczoną do parkietu. W ten sposób intensywność białego pigmentu można dopasować indywidualnie pod własne upodobania. Np. wodorozcieńczalną białą farbę akrylową nanosić się będzie wielokrotnie, aż osiągnie się oczekiwany efekt. Podłoga nie będzie szybko schła, więc w każdej chwili będzie możliwość, żeby nanieść poprawki. Z kolei na samym końcu taką podłogę już lakierujemy – najlepiej szybkoschnącym lakierem akrylowym do drewnianych podłóg, dzięki czemu parkiet nie zżółknie.

Olej

Użycie oleju z kolei gwarantuje nadanie podłodze naturalnego, matowego wyglądu. To produkt, który świetnie impregnuje, czyli zabezpiecza drewno przed wilgocią. Jednak w przypadku miękkiego drewna może je uszkodzić. Na olejowanej posadzce widoczne są naturalne słoje. Nie jest ona śliska, a do tego jeszcze staje się odporna na plamy i zarysowania. W tym przypadku parkiet zyskuje dyskretny satynowy połysk.

Bejca

Do nowoczesnej formy wykończenia podłóg stosuje się także bejcę, ale tylko do podłóg wykonanych z drewna. To inaczej barwienie posadzki drewnianej z zachowaniem jej naturalnego usłojenia. Bejcę nakłada się na przygotowaną wcześniej powierzchnię (najlepiej cyklinowaną). Można zdecydować się na preparaty wodne, które będą dłużej schły, przez co zyskuje się więcej czasu na ewentualne poprawki lub spirytusowe, które z kolei szybciej pokrywają parkiet. Te ostatnie jednak wymagają wprawy, gdyż łatwo jest o pozostawienie mało estetycznych plam na bielonym parkiecie. Po wyschnięciu bejcy nakłada się – jako warstwę ochronną – lakier lub olej.

Wosk i ług

Efekt bielenia można uzyskać także przez zastosowanie wosku, który nada podłodze piękny i czysty biały kolor oraz podkreśli naturalny rysunek słojów. Wosk ponadto wzmacnia włókna surowca i jest łatwy w użyciu. Zanim się go położy lepiej wyszczotkować wcześniej drewno. Wosk nakłada się poprzez wcieranie go w pory surowca okrężnymi ruchami. Kolejnym krokiem jest lakierowanie.

Do zabezpieczenia z jednej strony, a z drugiej – osiągnięcia bielonego parkietu – użyć można także ług. To mieszanina wody, mydeł roślinnych i wapiennych oraz sody kaustycznej. W zależności od rodzaju materiału, z jakiego jest wykonana podłoga – można dobrać ług do drewna iglastego lub liściastego. Jest to substancja żrąca, więc do wybielania parkietu za jego pomocą trzeba się odpowiednio przygotować. Załugowaną posadzkę najlepiej jest na końcu pokryć jeszcze warstwą oleju ochronnego.

Bielony parkiet z pewnością daje niespotykany efekt w aranżacjach wnętrz – zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych.