Jaka podłoga drewniana jest najlepsza?

Jaka podłoga drewniana jest najlepsza?

Drewno od dziesięcioleci stanowi jeden z najchętniej wybieranych surowców w designie architektonicznym i użytkowym, dlatego podłoga z jego wykorzystaniem zawsze prezentuje się naturalnie, elegancko, ocieplając wnętrze. Wątpliwości mogą pojawić się przy wyborze jej konkretnego rodzaju: czy lepiej sprawdzi się parkiet, deski podłogowe, a może panele? Zobacz, czym różnią się od siebie poszczególne odmiany podłóg, poznaj sposoby ich układania i wybierz idealne rozwiązanie dla siebie!

Podstawową zaletą drewna jest fakt, że możemy wykorzystać je niemal w każdym pomieszczeniu. Również wnętrza charakteryzujące się zwiększoną wilgotnością powietrza, takie jak kuchnia lub łazienka, z odpowiednio zaimpregnowaną posadzką będą prezentowały się doskonale. Rodzaje drewnianych podłóg różnią się między sobą typem montażu, sposobem pielęgnacji, odpornością na wilgoć oraz wieloma innymi parametrami. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje, które przydadzą się każdemu użytkownikowi niebanalnych, drewnianych posadzek.

Parkiet podłogowy

Kiedyś zarezerwowane wyłącznie dla pałaców, sal balowych oraz innych pomieszczeń o najbardziej prestiżowym statusie, dziś dostępne powszechnie i bardzo chętnie wykorzystywane. Parkiety dodają wnętrzom elegancji, zdecydowanie podnosząc standard pomieszczeń. Parkiety lakierowane nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji, gdyż posiadają warstwę ochronną, zabezpieczającą przed działaniem wilgoci i agresywnej chemii. Parkiet uchodzi za bardzo trwały rodzaj podłogi, który po wielu latach użytkowania możemy bez większych problemów odnowić domowymi sposobami.

Sposób układania: Najmodniejsze trendy w układaniu klepek parkietowych to popularna jodełka, szachownica lub cegiełka. Niezależnie od tego, na który deseń zdecydujemy się w naszym domu, pamiętajmy, by zakładanie parkietu rozpoczynać nie od ściany, ale od środka pokoju.

Podłoga z litego drewna

Alternatywą dla paneli oraz parkietów są podłogi z litych desek drewnianych. Wyróżniają się ponadprzeciętną trwałością i atrakcyjnym, eleganckim designem, dlatego dobrze wyglądają zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i bardzo modnych ostatnio aranżacjach prowansalskich, skandynawskich czy rustykalnych.

Zarówno panele, deski, jak i parkiety, dostępne są w ofercie producentów oraz dystrybutorów w bogatej gamie wzorów i kolorów. Pozwala to dopasować design podłogi do ogólnej koncepcji aranżacji wnętrza. Warto również zdawać sobie sprawę, że poszczególne rodzaje drewnianej posadzki wymagają właściwej pelengacji – w celu zapewnienia ich trwałości i pięknego wyglądu na długie lata.