Jak układać podłogę drewnianą?

Jak układać podłogę drewnianą?

Drewniana podłoga w każdym pomieszczeniu będzie prezentowała się stylowo oraz elegancko. Współczesna oferta producentów desek, lakierów i olejów pozwala stworzyć jedyną w swoim rodzaju aranżację z drewna. Co więcej, poprawne ułożenie parkietu nie wymaga specjalistycznych umiejętności i przy odrobinie wprawy, możemy go położyć samodzielnie. Dowiedz się, jak krok po kroku ułożyć, wykończyć, a także zabezpieczyć posadzkę z drewna.

Krok 1: Planowanie parkietu

Układanie drewnianych podłóg należy zacząć od szczegółowego zaplanowania całego przedsięwzięcia. Przed udaniem się do sklepu i rozpoczęciem prac, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

Odpowiedzi na te pytania pozwolą stworzyć idealną koncepcję drewnianej podłogi, zaplanować zakup materiałów, dobrze przeanalizować czas wykonania poszczególnych etapów montażu, a także wybrać sposób właściwego zabezpieczenia w celu komfortowej eksploatacji.

Krok 2: Ocena warunków pomieszczenia

Przed pierwszymi pracami należy sprawdzić warunki panujące w pomieszczeniu. Podłogi drewniane najlepszą wytrzymałość osiągają przy średniej temperaturze 21 stopni Celsjusza i wilgotności max. 2%. Różnice w poziomie na całej powierzchni nie powinny być większe niż 2 mm w żadną stronę.

Krok 3: Gruntowanie podłoża pod parkiet

Kolejny etap układania parkietu to przygotowanie podłoża. Należy zabezpieczyć je specjalistyczną substancją gruntującą – dobraną właściwie do posadzki oraz kleju, jakiego zamierzamy używać do montażu klepek parkietowych.

Krok 4: Układanie parkietu

Po zagruntowaniu powierzchni przystępujemy do klejenia oraz układania naszego parkietu. Przy ścianach, a także w miejscach łączenia z innymi rodzajami posadzek (np. płytką podłogową), należy pozostawić ok. 1,5 cm szczeliny dylatacyjnej. Bardzo ważne jest zarówno precyzyjne operowanie klejem, jak i dokładne układanie poszczególnych elementów drewnianych. Wszystko po to, aby przylegały do siebie, tworząc jednolitą strukturę. Po zakończeniu należy pozostawić podłogę na ok. 14 dni w celu dopasowania się parametrów do warunków panujących we wnętrzu.

Krok 5: Szlifowanie podłogi

Po upływie 2 tygodni przystępujemy do szlifowania podłogi z drewna. W tym celu najlepiej użyć specjalistycznych maszyn zapewniających optymalną gładkość powierzchni oraz precyzję. W przypadku występowania szczelin lub ubytków pomiędzy klepkami niezbędne jest ich wypełnienie specjalistyczną gładzią, a następnie ponowne wyszlifowanie.

Krok 5: Wykończenie listwami

Wówczas możemy listwować naszą podłogę, stosując w tym celu listwę drewnianą. Połączenie jej dekoracyjnych i praktycznych właściwości nie tylko nada całości efektownego wykończenia, ale również odpowiednio utrwali parkiet w miejscach styku ze ścianami.

Krok 6: Zabezpieczenie podłogi drewnianej

Ostatnim krokiem do uzyskania pięknej podłogi w salonie, gabinecie, sypialni czy innym, dowolnym pomieszczeniu, jest jej wykończenie. Możemy wykonać je na trzy sposoby: wybierając lakierowanie, olejowanie lub lakier + olej. Lakierowana podłoga jest najłatwiejsza w utrzymaniu i nie wymaga częstej pielęgnacji, jest też bardzo trwała. Niestety, wszelkie rysy czy odpryski lakieru spowodowane np. upuszczeniem ciężkich, ostrych przedmiotów będą bardzo widoczne. Nie da się jej odnowić miejscowo – jeśli lakier wytrze się w jednym miejscu, konieczna jest renowacja całej powierzchni.

Coraz popularniejszą metodą zabezpieczania podłogi jej olejowanie. Olej jest bardziej miękki od lakieru, głębiej wnika w strukturę drewna, zapewniając jego dokładniejszą ochronę. Dzięki temu materiał mniej się elektryzuje i nie przyciąga tak łatwo kurzu, jak podłogi lakierowane. Minusem jest konieczność częstej, specjalistycznej pielęgnacji.

Możemy również zdecydować się na kombinację obu sposobów wykończenia, nakładając najpierw olej, a następnie – po upływie 24 godzin międzywarstwowy lakier. Po kolejnych 2 dobach należy nałożyć lakier wierzchni. W ten sposób uzyskamy podwójne zabezpieczenie i bardziej efektowny wygląd podłogi drewnianej, choć będzie to wymagało więcej pracy.