Jak wybrać najlepszą podłogę drewnianą do kuchni?
Choć producenci płytek prześcigają się w wymyślaniu nowych wzorów, faktur oraz rodzajów, wiele osób spogląda tęsknym okiem na tradycyjne i naturalne rozwiązanie: drewno. Jednak czy podłoga wykonana z takiego materiału ma szansę sprawdzić się w niezwykle wymagającym pomieszczeniu, jakim jest kuchnia? Oczywiście, że tak – należy tylko spełnić kilka podstawowych warunków. Wiedza ekspercka, odpowiednio dobrany surowiec i fachowy montaż to przepis na parkiet, który będzie cieszył urodą przez długie lata.
Wady i zalety drewnianej podłogi w kuchni
Drewno to materiał szlachetny, a także wyjątkowy. Pasuje do każdego wnętrza, zarówno tego, które wyposaża się później w zabytkowe meble, jak i nowoczesnego, z dużą ilością szkła, metalu. Nie trzeba się bać, że wyjdzie z mody tak, jak się to dzieje z kolorowymi płytkami. Każda z desek jest jedyna w swoim rodzaju – jak odcisk palca – dając niezwykle miłe wrażenie przytulności oraz ciepła. Drewniane parkiety są chętnie montowane w sypialniach, korytarzach i salonach. Jednak kuchnia jest pomieszczeniem dużo bardziej zobowiązującym. Gotowanie wiążę się z wytwarzaniem ciepła wraz ze sporą ilości wilgoci, która może bardzo niekorzystnie wpływać na deski. Przygotowywanie potraw niesie za sobą ryzyko zamoczenia, trudnych do usunięcia plam, a nawet urazów mechanicznych spowodowanych upadkiem ostrego noża czy rozbiciem ciężkiego kubka. Intensywny i regularny ruch po ograniczonej powierzchni podłogi sprawia, że jest ona narażona na dużo szybsze wytarcie się, a nawet wgniecenia, niż odpowiedniki w pokojach. Jednak marzenia o ciepłym i miłym w dotyku drewnie pod stopami w kuchni nie muszą być mrzonkami. Jak je spełnić?
Jak prawidłowo wybrać gatunek drewna?
Wybór odpowiedniego drewna jest kluczowe przy projektowaniu każdego rodzaju podłogi. Najbardziej wymagająca, kuchenna, powinna być twarda i stabilna. Do tego typu zastosowań najbardziej polecane są deski z drzew liściastych. W sklepach dostępne są popularne wyroby z europejskich jesionów i dębów.
Nieco droższe, ale równocześnie twardsze podłogi wytwarzane są z egzotycznych drzew jatoba, merbau, a także doussie. Jednak nawet najbardziej ekskluzywny materiał powinien być zabezpieczony za pomocą lakieru lub oleju. Dzięki temu kuchenna podłoga będzie odporna na zaplamienie, nasiąkanie wodą, ścieranie i innego rodzaju uszkodzenia. Impregnując parkiet należy zwrócić szczególną uwagę na dokładną konserwację wszelkich elementów znajdujących się przy listwach oraz samych listew i krawędzi. Prawidłowo zabezpieczone drewno w doskonałym stanie wytrzyma do kilkunastu lat. Po takim czasie powierzchnię należy odnowić, czyli ponownie zabezpieczyć wybraną substancją, a jeżeli mimo wszystko w jakiejś części podłoga została uszkodzona, całość wycyklinować. Dzięki temu parkiet odzyska blask – przez kolejne lata ciesząc oczy domowników.