Jak wybrać najlepszą podłogę drewnianą do kuchni?

Jak wybrać najlepszą podłogę drewnianą do kuchni?

Choć producenci płytek prześcigają się w wymyślaniu nowych wzorów, faktur oraz rodzajów, wiele osób spogląda tęsknym okiem na tradycyjne i naturalne rozwiązanie: drewno. Jednak czy podłoga wykonana z takiego materiału ma szansę sprawdzić się w niezwykle wymagającym pomieszczeniu, jakim jest kuchnia? Oczywiście, że tak – należy tylko spełnić kilka podstawowych warunków. Wiedza ekspercka, odpowiednio dobrany surowiec i fachowy montaż to przepis na parkiet, który będzie cieszył urodą przez długie lata.

Wady i zalety drewnianej podłogi w kuchni

Drewno to materiał  szlachetny, a także wyjątkowy. Pasuje do każdego wnętrza, zarówno tego, które wyposaża się później w zabytkowe meble, jak i nowoczesnego, z dużą ilością szkła, metalu. Nie trzeba się bać, że wyjdzie z mody tak, jak się to dzieje z kolorowymi płytkami. Każda z desek jest jedyna w swoim rodzaju – jak odcisk palca – dając niezwykle miłe wrażenie przytulności oraz ciepła. Drewniane parkiety są chętnie montowane w sypialniach, korytarzach i salonach. Jednak kuchnia jest pomieszczeniem dużo bardziej zobowiązującym. Gotowanie wiążę się z wytwarzaniem ciepła wraz ze sporą ilości wilgoci, która może bardzo niekorzystnie wpływać na deski. Przygotowywanie potraw niesie za sobą ryzyko zamoczenia, trudnych do usunięcia plam, a nawet urazów mechanicznych spowodowanych upadkiem ostrego noża czy rozbiciem ciężkiego kubka. Intensywny i regularny ruch po ograniczonej powierzchni podłogi sprawia, że jest ona narażona na dużo szybsze wytarcie się, a nawet wgniecenia, niż odpowiedniki w pokojach. Jednak marzenia o ciepłym i miłym w dotyku drewnie pod stopami w kuchni nie muszą być mrzonkami. Jak je spełnić?

Dębowa podłoga do kuchni

Jak prawidłowo wybrać gatunek drewna?

Wybór odpowiedniego drewna jest kluczowe przy projektowaniu każdego rodzaju podłogi. Najbardziej wymagająca, kuchenna, powinna być twarda i stabilna. Do tego typu zastosowań najbardziej polecane są deski z drzew liściastych. W sklepach dostępne są popularne wyroby z europejskich jesionów i dębów.

Nieco droższe, ale równocześnie twardsze podłogi wytwarzane są z egzotycznych drzew jatoba, merbau, a także doussie. Jednak nawet najbardziej ekskluzywny materiał powinien być zabezpieczony za pomocą lakieru lub oleju. Dzięki temu kuchenna podłoga będzie odporna na zaplamienie, nasiąkanie wodą, ścieranie i innego rodzaju uszkodzenia. Impregnując parkiet należy zwrócić szczególną uwagę na dokładną konserwację wszelkich elementów znajdujących się przy listwach oraz samych listew i krawędzi. Prawidłowo zabezpieczone drewno w doskonałym stanie wytrzyma do kilkunastu lat. Po takim czasie powierzchnię należy odnowić, czyli ponownie zabezpieczyć wybraną substancją, a jeżeli mimo wszystko w jakiejś części podłoga została uszkodzona, całość wycyklinować. Dzięki temu parkiet odzyska blask – przez kolejne lata ciesząc oczy domowników.