Jak wybrać klej do drewnianej podłogi?

Jak wybrać klej do drewnianej podłogi?

Twoja drewniana podłoga będzie piękna i efektowna, jeśli zostanie wykonana z wysokiej jakości materiałów, a jej montaż, przy zastosowaniu odpowiednich środków, będzie fachowy i precyzyjny. Kluczowym jest wybór właściwego kleju do drewna, dostosowany do użytego gruntu i rodzaju montowanego parkietu. Zatem jaki wybrać?

Klej rozpuszczalnikowy

Tego typu klej do parkietu będzie świetnym rozwiązaniem dla każdego rodzaju podłoża. Ten bezwodny, stworzony na bazie żywic syntetycznych klej sprawdzi się w montażu parkietu z rodzimych gatunków drewna. Jego główne zalety to:

sprawdza się przy układaniu wrażliwych na wilgoć gatunków drewna, np. w przypadku jesionu czy buku,
jest odpowiedni dla posadzki montowanej z małych elementów,
szybko wysycha,
wyróżnia go doskonała przyczepność i wysoka wytrzymałość początkowa.
Klej poliuretanowy jednoskładnikowy
Wysoka elastyczność to główna zaleta tego kleju. Inne walory to przede wszystkim łatwość aplikacji oraz możliwość zastosowania w przypadku ogrzewania podłogowego. Sprawdzi się on w montażu zarówno mniejszych, jak i większych elementów parkietu, zatem w przypadku mozaiki, drobnych klepek a także dużych desek. Klej poliuretanowy jednoskładnikowy można stosować w montażu parkietu z gatunków drewna rodzimego oraz egzotycznego.

Klej poliuretanowy dwuskładnikowy

Ten bezrozpuszczalnikowy, bezwodny klej przeznaczony jest do montażu wszystkich rodzajów posadzek drewnianych z gatunków zarówno europejskich, jak i egzotycznych. Preparat ten sprawdzi się, jeśli mamy do pokrycia posadzką dużą powierzchnię, niezależnie od rozmiarów stosowanych elementów. Nadaje się do użycia na chłonnych i niechłonnych podkładach cementowych, podkładach anhydrytowych oraz na podłożach drewnianych i płytach drewnopochodnych np. płytach OSB po przeszlifowaniu. Doskonały w przypadku stosowania wodnego ogrzewania podłogowego.

Klej silanowy

Nowoczesny, powstały na bazie modyfikowanych silanów klej o bardzo dobrej przyczepności i wysokiej elastyczności, polecany jest do parkietów i wszystkich rodzajów posadzek drewnianych. Jednoskładnikowy, bezwodny i bezrozpuszczalnikowy, o neutralnym zapachu, świetnie tłumiący odgłos kroków. Z powodzeniem znajdzie zastosowanie w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego. Główne zalety tego kleju to prostota aplikacji, szybkość wiązania oraz łatwość usunięcia z polakierowanej powierzchni.

Wybierając klej do parkietu zawsze pamiętaj, by jego skład był bezpieczny dla naszego zdrowia. Poza tym wszystkie produkty montażowe powinny pochodzić od tego samego, renomowanego producenta. To gwarantuje trwałość i wysoką jakość montażu, bez konieczności stosowania jakichkolwiek poprawek. A niezbędne w montażu parkietu kleje znajdziesz w ofercie firmy PRODEXPOL Warszawa.