Rodzaje parkietów

Rodzaje parkietów

Podłogi to nie tylko jeden z najważniejszych elementów wykończeniowych w mieszkaniu czy domu, ale również jedna z najczęściej użytkowanych stref. Dlatego ich wybór – kolorystyka, rodzaj materiału, sposób ułożenia itd. podyktowane muszą być nie tylko względami estetycznymi, ale i praktycznymi. Dziś można skorzystać z szerokiego wyboru rodzajów parkietów – w zależności od przewidywanego na ten cel budżetu oraz gustów. Wykonać go można także zarówno z drewna krajowego, jak i egzotycznego. Poza tradycyjnymi klepkami warto zapoznać się także z innymi rodzajami parkietów.

Parkiet klasyczny (tradycyjny)
zaliczany jest do najbardziej popularnych oraz znanych i układany z drewnianych deszczułek (klepek). Ich grubość to zazwyczaj 15 i 22 mm, choć w przypadku drewna egzotycznego ta średnica jest nieco mniejsza i wynosi 15 mm. Sama warstwa użytkowa wynosi 8-10 mm do łączenia na pióro i wpust. Dlatego tego typu parkiet można wielokrotnie odnawiać – cyklinować i lakierować. Pióra i wpusty idealnie komponują się ze sobą, tworząc szczelną i jednolitą podłogę. Dzięki temu parkiet też gwarantuje idealną izolację akustyczną. Ułożyć go można praktycznie na każdej powierzchni i w różne wzory – od najbardziej znanej klasycznej jodełki po kwadraty czy cegiełki. Jedyna wada, jaką posiada to to, że jego grubość nie pozwala na montaż ogrzewania podłogowego;

Parkiet mozaikowy
tworzą go niewielkie elementy drewna litego, których grubość wynosi 8 mm, nazywane paluszkami. Nakleja się je na specjalną siatkę, nakłada na gładź cementową lub na beton i mocuje za pomocą kleju do parkietów, układając dowolny wzór: szachownicę, jodełkę lub cegiełkę. Mozaiki można tworzyć z różnych gatunków drewna oraz ich odcieni, dzięki czemu uzyskuje się niezwykle ciekawy i oryginalny efekt. 

Parkiet warstwowy
może być dwu lub trzywarstwowy, z czego górna warstwa jest dekoracyjna. Wykonuje się ją z drewna wierzchniego o grubości 3-6 mm. Spodnie warstwy z kolei powstają z innych gatunków drewna, a klepki łączy się na pióro i wpust. Parkiet na zewnątrz jest lakierowany fabrycznie lub olejowany, co nie przeszkadza temu, aby go cyklinować co jakiś czas. Parkiet warstwowy uważany jest za uniwersalny i funkcjonalny oraz często wybierany na ogrzewanie podłogowe.

Parkiet przemysłowy
cechuje go trwałość i prostota montażu. Deszczułki mają grubość od 14 do 22 mm i szerokość od 8 do 10 mm, a łączy się je w płyty za pomocą samoprzylepnej taśmy odrywanej po połączeniu. Ma zastosowanie głównie w pomieszczeniach o dużym obciążeniu statycznym.

Drewno krajowe czy egzotyczne?
Wybierając jeden z rodzajów parkietów, pozostaje jeszcze kwestia dopasowania materiału do jego wykonania. Zdecydować się można na polskie gatunki drewna takie jak np. buk, dąb, jesion. W tym przypadku długość deszczułek wynosić będzie 25-50 cm.
Z drewna egzotycznego z kolei zaproponować można drewno pochodzące od takich gatunków jak np. merbau, teak, iroko, jatoba czy sucupira. Wykorzystujące te materiały można z pewnością stworzyć bardzo elegancki parkiet. Rodzaje dostępnych gatunków drewna egzotycznego gwarantują ponadto wyjątkową trwałość i odporność na ścieranie.

.