Parkiet bielony

Parkiet bielony

Są różne sposoby na to, aby w atrakcyjny sposób odświeżyć podłogę oraz nadać jej nowe, ciekawe oblicze. Jednym z nich może być parkiet bielony, czyli zdecydowana odmiana w porównaniu do zszarzałej posadzki. Efekt wybielania spowoduje, że będzie ona wyraźne „odmłodzona”, a całe wnętrze - rozjaśnione. Parkiet bielony to idealne rozwiązanie zwłaszcza dla miłośników skandynawskiego stylu. A tego typu zabieg można wykonać nawet samodzielnie, z wykorzystaniem różnego rodzaju preparatów.

Olej
Użycie oleju z kolei gwarantuje nadanie podłodze naturalnego, matowego wyglądu. To produkt, który świetnie impregnuje, czyli zabezpiecza drewno przed wilgocią. Jednak w przypadku miękkiego drewna może je uszkodzić. Na olejowanej posadzce widoczne są naturalne słoje. Nie jest ona śliska, a do tego jeszcze staje się odporna na plamy i zarysowania. W tym przypadku parkiet zyskuje dyskretny satynowy połysk.

Bejca
Do nowoczesnej formy wykończenia podłóg stosuje się także bejcę, ale tylko do podłóg wykonanych z drewna. To inaczej barwienie posadzki drewnianej z zachowaniem jej naturalnego usłojenia. Bejcę nakłada się na przygotowaną wcześniej powierzchnię (najlepiej cyklinowaną). Można zdecydować się na preparaty wodne, które będą dłużej schły, przez co zyskuje się więcej czasu na ewentualne poprawki lub spirytusowe, które z kolei szybciej pokrywają parkiet. Te ostatnie jednak wymagają wprawy, gdyż łatwo jest o pozostawienie mało estetycznych plam na bielonym parkiecie. Po wyschnięciu bejcy nakłada się – jako warstwę ochronną – lakier lub olej.

Bielony parkiet z pewnością daje niespotykany efekt w aranżacjach wnętrz – zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych.