Parkiet z drewna – różnorodność i naturalność

Parkiet z drewna – różnorodność i naturalność

Podłogę można wykonać z różnych materiałów i w różny sposób. Przykładem jest parkiet z drewna, kojarzący się z tradycją, trwałością i uniwersalnością. Od dekad zapisuje się w aranżacjach polskich domów i mieszkań. Ułożyć go można praktycznie na każdej powierzchni: betonie, podkładzie cementowym lub gipsowym, na deskach, płytach drewnopochodnych. Poprzez różnorodność barw, usłojenie, nadaje on elegancki klimat każdemu pomieszczeniu, a do tego jeszcze idealnie izoluje akustycznie i termicznie.

Moc deszczułek
Parkiet z drewna to nic innego jak układane według określonego wzoru, deszczułki (inaczej klepki). Z reguły ich długość wynosi 250-500 mm, szerokość 70 mm, a grubość 15 lub 22 mm. W zależności od indywidualnych upodobań oraz przewidywanych nakładów finansowych można ułożyć go na wiele sposobów i stworzyć parkiet z drewna:

tradycyjny (klasyczny) – czyli w jodełkę, cegiełkę lub kwadraty, z jednego gatunku drewna, łączonego na wpusty i pióra,
dekoracyjny – z wielu gatunków drewna, o różnych kształtach i kolorach,
mozaika – to z kolei uproszczona wersja parkietu, który tworzy się za pomocą niewielkich, różnokolorowych deszczułek (nazywanych paluszkami), o długości rzędu 120-160 mm oraz 8 mm grubości,
przemysłowy – wykorzystywane do jego stworzenia deszczułki mają 8-10 mm szerokości i ok. 22 mm grubości. Układa się je w płyty z wykorzystaniem taśmy samoprzylepnej i przykleja do podłoża klejem,
warstwowy – może mieć dwie lub trzy warstwy, a zewnętrzna jest fabrycznie lakierowana lub oljowana, deszczułki łączone są na pióro i wpust, ma charakter dekoracyjny.
Do ułożenia parkietu wykorzystać można zarówno krajowe gatunki drewna takie jak np. buk, dąb, jesion, jak i drzewo egzotyczne – m.in. teak, jatobę, merbau, doussie. Nie jest to tak prosta czynność, jak w przypadku paneli i wymaga nieco więcej czasu i cierpliwości. Po położeniu parkietu z drewna trzeba go jeszcze odpowiednio zabezpieczyć. Idealną funkcję ochronną pełnić będzie lakier lub olej – w zależności od tego, kto, co woli. Lakier może być błyszczący, matowy lub półmatowy. Zabezpiecza on parkiet przed zarysowaniami i uszkodzeniami. Do tego jeszcze podłogę łatwiej utrzymuje się w czystości, ponieważ lakier stanowi skuteczną blokadę dla brudu.

Z kolei olej nie jest już tak dobrą powłoką ochronną jak lakier, za to doskonale podkreśla naturalny charakter drewna. Zaolejowany parkiet można punktowo naprawiać w przypadku niewielkich uszkodzeń. Oprócz tego trzeba go odświeżać co najmniej raz na rok.

Dlaczego właśnie parkiet z drewna?
Drewno od wielu lat jest bliskie człowiekowi i wykorzystuje jego estetykę oraz praktyczność w budownictwie. Zastanawiając się nad zaletami kładzenia drewnianego parkietu, można wymienić ich bardzo wiele, łącznie z tą, że odpowiednio zakonserwowany może służyć użytkownikom przez lata. Poza estetycznymi walorami ma też wiele praktycznych. Do największych zalet parkietu z drewna zaliczyć można m.in.: