Fakty i mity na temat podłóg drewnianych

Fakty i mity na temat podłóg drewnianych

Drewniana podłoga jest bardzo modna. Pasuje zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. Dzięki temu jest to także rozwiązanie na lata. Mimo tego wśród klientów panuje wiele przekonań, które sprawiają, że rezygnują oni z interesującej ich aranżacji. Poniżej rozwiewamy najczęściej spotykane mity na temat drewna podłogowego i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

1. Drewniana podłoga szybko się niszczy

To jedna z najbardziej rozpowszechnionych fałszywych opinii. Drewno jest niezwykle trwałym materiałem, stąd jest tak szeroko stosowane w budownictwie. Żywotność dębu wewnątrz mieszkania może wynosić nawet do 500 lat. Możliwości użytkowe podłogi z drewna uzależnione są bardziej od powłoki zabezpieczającej powierzchnię oraz od stosowanych środków pielęgnacyjnych. Dzisiaj przy wykorzystaniu dobrej jakości olejów i lakierów można zapewnić doskonały wygląd nawet przez kilkadziesiąt lat. Po tym czasie można pomyśleć o jej renowacji. W porównaniu z produktami drewnopodobnymi jest on niezniszczalna i stanowi inwestycję na lata.

2. Podłoga z naturalnego drewna jest droższa od paneli

Jeżeli zależy nam na rozwiązaniu długoterminowym, to warto postawić na podłogę dobrej jakości. Panele o wysokiej klasie ścieralności mają podobny zakres cenowy do drewna, te tańsze z kolei często muszą być wymieniane częściej niż raz na 10 lat. Bywa, że ich jednorazowy koszt jest niższy, jednak w perspektywie czasu to drewno podłogowe jest bardziej opłacalne.

3. Drewno podłogowe nie nadaje się do łazienki

Może wydawać się, że z powodu wilgoci, jaka panuje w łazience, nie jest ona najlepszym miejscem na położenie drewnianej podłogi. Nic bardziej mylnego. Ponownie wszystko w dużej mierze zależy od odpowiedniego gatunku drewna i jego stosownej impregnacji, najlepiej olejowowoskowej. Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie w łazience, czy kuchni, pamiętajmy, że liczy się to, aby podłoga była twarda i stabilna. Najlepsze będą w tym przypadku drewna egzotyczne, które już same w sobie są nasycone substancjami oleistymi. Przy podstawowym dbaniu o pomieszczenie (wietrzenie go, wycieranie wody itp.) jego estetyka będzie cieszyć nas długo i nie mamy czego się obawiać.

4. W przypadku uszkodzenia nie jest wymagane cyklinowanie całości

Jest to prawda, jednak stwierdzenie to dotyczy tylko podłóg olejowoskowanych lub olejowanych. W ich przypadku drobne, miejscowe uszkodzenia można w łatwy sposób oczyścić, a następnie nałożyć na nie odpowiednią warstwę olejowosku. Zaoszczędzisz sporo czasu, nie musząc przestawiać wszystkich mebli.

5. Brak możliwości zastosowania ogrzewania podłogowego

Przy zastosowaniu podłóg wielowarstwowych nie jest to problemem. Technologia ich wytwarzania sprawia, że są one odporne na zmiany temperatur powstałe w wyniku działania instalacji grzewczej, a nacięcia od spodu deski zwiększają nawet przepływ ciepła.

Jak widać drewno podłogowe to solidny i trwały materiał, który przy odpowiedniej pielęgnacji jest odporny na działanie niekorzystnych czynników. Dla utrzymania go w czystości najlepiej wybrać takie o średnim natężeniu kolorystycznym, ale to oczywiście zależy od pomysłu aranżacyjnego. Projektów wnętrz z drewnianą podłogą i inspiracji jest bez liku, począwszy od klasycznej po bardziej modernistyczną estetykę. To rozwiązanie, które da Ci naprawdę wiele możliwości.
Pamiętaj aby najlepiej wybierać podłogi drewniane od producenta, który dopasuje ofertę specjalnie to twoich potrzeb.