Jak wybrać podłogę drewnianą na ogrzewanie podłogowe?

Jak wybrać podłogę drewnianą na ogrzewanie podłogowe?

Polacy coraz częściej rezygnują z tradycyjnych kaloryferów żeberkowych na rzecz ogrzewania podłogowego. Takie rozwiązanie zapewnia dodatkową przestrzeń dla mebli, nie wymaga montażu szpecących przestrzeń elementów, a ciepłe panele deski są niezwykle przyjemne dla stóp. W trakcie planowania prac rodzi się jednak wiele pytań i obaw, które nie zawsze są uzasadnione. Drewniany parkiet położony na ogrzewanie z powodzeniem posłuży Ci przez wiele lat, jeśli tylko zwrócisz uwagę na kilka istotnych kwestii w trakcie wyboru konkretnego surowca i zaufasz doświadczonej ekipie remontowej. Co powinieneś wiedzieć, zanim podejmiesz decyzję?

Gatunek drewna ma znaczenie

Drewno to tworzywo z duszą, która stale reaguje na zmiany otoczenia. W przeciwieństwie do sztucznych paneli naturalna podłoga może pęcznieć, kurczyć się, a także pękać pod wpływem wilgoci i temperatury. Układając ją na ogrzewanie podłogowe, koniecznie zastosuj gatunki, które dobrze znoszą tego typu niedogodności. Najlepiej sprawdzają się odmiany egzotyczne, które niejedno przeszły w parnym, gorącym klimacie afrykańskim. Jatoba, merbau, doussie oraz iroko są twarde i doskonale dopasowane do trudnych warunków.

Dobrze sprawdzają się też gatunki europejskie, czyli popularny dąb lub akacja. Najbardziej polecane są gotowe podłogi warstwowe, których właściwości pozwalają ciepłu swobodnie przenikać do wnętrza domu. Część spodnia często wykonywana jest z drewna sosnowego, bardzo dobrze reagującego na wysoką temperaturę. Choć lite deski mogą być kuszące, nie jest to najlepsze rozwiązanie. W takim materiale łatwo powstają szczeliny i co bardzo istotne, zwiększa on koszty związane z utrzymaniem odpowiedniego ciepła w mieszkaniu, ponieważ ma właściwości izolacyjne. Pamiętaj, że wszystkie elementy podłogi muszą być dostosowane do montażu na wybranym typie ogrzewania.

Jak zamontować podłogę z drewna?


Drewnianą podłogę należy zabezpieczyć olejem lub lakierem. Dzięki temu zyskuje piękne, satynowe wykończenie, stając się odporna na zaplamienie lub zawilgocenie. Bardzo ważne jest również, aby parkiet ogrzewać stopniowo. Gwałtowne skoki temperatury niekorzystnie wpływają na nawet najbardziej zahartowany surowiec i mogą spowodować szybkie zużycie materiału.

Jednak właściwie zamontowana, a także odpowiednio traktowana podłoga drewniana posłuży Ci przez lata, będąc prawdziwą ozdobą Twojego domu!