Jaką podłogę drewnianą wybrać?

Jaką podłogę drewnianą wybrać?

Piękna, drewniana podłoga to marzenie niejednej osoby budującej dom lub remontującej swoje mieszkanie. Trudno się temu dziwić, bo nic tak nie dodaje wnętrzu urody, jak solidne, unikatowe, a także przede wszystkim naturalne deski – pasujące niemalże do każdego stylu. Jednak różnorodność gatunków drewna i jego form, może przyprawiać o zawrót głowy. Liczy się nie tylko kształt oraz kolor – a przynajmniej nie powinien. Ta przecież niemała inwestycja będzie towarzyszyć w różnych sytuacjach przez wiele kolejnych lat. Czym więc kierować się, aby w gąszczu ofert wyszukać materiał idealnie dobrany do konkretnych potrzeb?

Dobierz gatunek drewna do rodzaju wnętrza

Podstawową kwestią, która na starcie pozwala odrzucić część dostępnych surowców, to charakter pomieszczenia, w którym ma zostać położona drewniana podłoga. O wiele większe możliwości daje sypialnia, z której w ciągu dnia korzysta się w ograniczonym zakresie, niż intensywnie eksploatowana, parna kuchnia, gdzie często panuje nieco wyższa temperatura.

Do salonu, w który zazwyczaj spędza się sporo czasu, niejednokrotnie w towarzystwie gości chodzących w szpilkach lub innym twardym obuwiu, lepiej zamówić podłogę wykonaną z solidnych, dużo mniej odpornych na urazy mechaniczne elementów. Polecane gatunki to:

Z kolei bardzo twarde, ale również zahartowane w wysokich temperaturach i wytrzymałe na wilgoć egzotyczne merbau, doussie czy teak  z całą pewnością warto wyłożyć na posadzkę korytarza, schodów, ale przede wszystkim kuchni. Dzięki temu ryzyko zaplamienia, namoczenia, powstania pęknięć czy rys zostanie zminimalizowane.

Deska lita czy warstwowa?

Trzeba przyznać, że długie, lite deski robią ogromne wrażenie. Wykonywane są z tylko jednego gatunku drewna, co ma swoje zalety. Grubość tego typu materiału pozwala na wielokrotną odnowę podłogi za pomocą cyklinowania. Niestety lite deski nie są polecane do pomieszczeń, w których dochodzi do dużych skoków temperatury, co obejmuje pokoje z zamontowanym ogrzewaniem podłogowym. Alternatywnym rozwiązaniem są deski warstwowe produkowane z trzech połączonych ze sobą elementów, z których każdy spełnia nieco inną funkcję. Często najniższa z warstw wykonana jest z drewna sosnowego, które dobrze reaguje na ciepło, dlatego też o wiele lepiej sprawdza się w pokoju ogrzewanym z dołu. Dużo mniejsza grubość paneli dwuwarstwowych przekłada się na niższe rachunki w okresie jesienno-zimowym. Są one odpowiednio wykańczane przed wprowadzeniem do sprzedaży, dlatego nie trzeba już sobie zaprzątać głowy szlifowaniem oraz lakierowaniem górnej powłoki.

Wybierz solidnego producenta

Drewniana podłoga to inwestycja na lata, a nawet całe pokolenia. Na tym elemencie wykończenia domu nie warto oszczędzać. Tyczy się to nie tylko samego rodzaju materiału, ale również producenta i fachowców od montażu. Firmy dbające o swój wizerunek, a także dobro klienta magazynują deski w taki sposób, by żadna z nich nie nabyła niewidocznych przy zakupie wad, które szybko wychodzą na wierzch po złożeniu podłogi.

Warto poświęcić trochę czasu na gruntowne sprawdzenie opinii o sprzedawcy. Ukryte wady pojawiają się w pierwszym roku użytkowania, dlatego wówczas należy przyglądać się wszelkim zmianom. Odkształcenia, pęknięcia i inne uszkodzenia w kolejnych latach są już najczęściej spowodowane niekorzystnymi zmianami domowego mikroklimatu lub nieostrożnym obchodzeniem się z materiałem. Dlatego dobrze jest zakupić materiał w miejscu, które służy klientowi pomocą przez długi okres.