Kolor podłogi a kolor mebli – jak je dopasować?

Kolor podłogi a kolor mebli – jak je dopasować?

Oprócz swoich czysto użytkowych właściwości podłoga w mieszkaniu pełni również niezwykle istotną funkcję aranżacyjną. Warto zdawać sobie z tego sprawę, dobierając kolory posadzek oraz pozostałego wyposażenia wnętrz. Sprawdź jak dopasować kolor mebli do podłogi, by uzyskać spójną, efektowną i stylową kompozycję, która przypadnie do gustu domownikom i zachwyci gości.

Harmonia aranżacji wnętrza przede wszystkim

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na płytki, parkiet lub deski drewniane w swoim domu, powinieneś zdawać sobie sprawę z faktu, że to właśnie kolor podłogi stanowi bazową barwę, do której należy dobrać kolorystykę ścian, mebli oraz pozostałych elementów wykończenia wnętrza. Zachowanie odpowiedniej harmonii w procesie planowania barw jest niezwykle istotne, dlatego większość projektów aranżacji pomieszczeń opiera się na kontrastach, pozwalających równoważyć natężenie poszczególnych kolorów.

Jasne podłogi drewniane w domu

Decydując się na deski podłogowe lub parkiet w jasnym kolorze, powiększysz optycznie mniej przestronne pomieszczenia. Jednocześnie biel jest niezwykle popularnym kolorem wybieranym na podłogi, szczególnie w modnych aranżacjach w stylu skandynawskim. Doskonałym przykładem będzie tutaj dąb bielony – deska w tym kolorze prezentuje się niezwykle elegancko i jednocześnie przytulnie. Jasne podłogi najlepiej łączyć z ciemnymi meblami – zasada aranżacyjna w tym przypadku mówi o tym, by kolor mebli był o 2 stopnie ciemniejszy niż odcień posadzki. W tak wybraną kolorystykę doskonale wpiszą się ściany o średnio nasyconej barwie.

Jaki kolor mebli wybrać do ciemnej podłogi dębowej?

W przypadku ciemniejszych podłóg możemy zastosować odwrotność tej zasady. Ciemna podłoga dębowa bardzo dobrze kontrastować będzie z jasnymi meblami. W ostatnich latach szczególną popularnością cieszą się meble w kolorze białym. Takie połączenie szczególnie atrakcyjnie wygląda w przypadku podłóg o intensywnym, ciemnym kolorze – dębowa podłoga z ciemnych drewnianych desek w zestawieniu z białymi meblami będzie idealną propozycją np. do salonu w stylu prowansalskim.

Nowoczesne wnętrza – jak dobrać meble do podłogi?

O ile w przypadku podłóg o jednolitej, dominującej kolorystyce zasada doboru mebli przez kontrast jest powszechna i dobrze się sprawdza, o tyle nowoczesne aranżacje wymagają nieco innego podejścia do kwestii łączenia kolorów. Jeśli zamiast parkietu czy desek podłogowych o jednolitej kolorystyce, wolisz postawić na mozaikę, warto złamać konwencję i zastosować niestandardowe rozwiązanie, decydując się na kilka dominujących kolorów – dotyczy to zarówno mebli, jak i ścian. Projektując tego rodzaju aranżacje, należy jednak zachować umiar, by nie przesadzić z ilością i nadmiernym kontrastem barw.

Podłogi drewniane, deski podłogowe – sprawdź naszą ofertę

Umiejętne łączenie kolorów podłóg z barwą mebli, ścian oraz pozostałych elementów aranżacyjnych, stanowi podstawę właściwej aranżacji domu, mieszkania, ale także biura oraz wszystkich innych lokali. W ofercie naszej firmy znajdziesz solidne i wytrzymałe deski i podłogi drewniane, a także parkiety szerokiej gamie kolorów. Interesuje Cię dąb bielony na podłogę? A może chcesz stworzyć jedyny w swoim rodzaju drewniany parkiet w swoim domu? Odwiedź nasz salon główny Warszawa-Babice przy ulicy Rynek 30a lub skontaktuj się z nami już dziś, by uzyskać więcej informacji o naszych produktach!