Jak myć drewniane podłogi?

Jak myć drewniane podłogi?

Piękna i dobrze utrzymana drewniana podłoga będzie zachwycać domowników i gości przez wiele długich lat. Aby jednak cieszyć się naturalnym pięknem drewna podłogowego, niezbędna jest jego regularna, odpowiednia pielęgnacja. Dowiedz się, jak myć drewniane podłogi i sprawdź, jak wybrać odpowiednie środki czyszczące, które nie zniszczą parkietu i ochronią go przed trudami codziennej eksploatacji.

Drewniana podłoga – kilka faktów o pielęgnacji

Decydując się na podłogi drewniane w swoim domu lub mieszkaniu, musimy wziąć pod uwagę fakt, że drewno, z uwagi na swój naturalny charakter, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Zarówno deski podłogowe, jak i parkiet, muszą być czyszczone i zabezpieczane odpowiednimi środkami, które zapewnią im czystość, nadadzą połysk oraz zapewnią ochronę przed zniszczeniem. Z całą pewnością, mając na podłodze dąb bielony lub dowolne inne drewno, będziemy musieli poświęcić takiej posadzce więcej uwagi i czasu, niż w przypadku paneli czy płytek podłogowych. Zabiegi pielęgnacyjne powinny być wykonywane zgodnie z zaleceniami producenta, a wszystkie środki czyszczące i ochronne należy stosować w określonych proporcjach. Przestrzeganie tych zasad z pewnością pomoże cieszyć się piękną, drewnianą podłogą przez całe lata.

Jak czyścić z kurzu deski podłogowe lub parkiet?

Samo czyszczenie podłogi drewnianej wykonuje się nieco inaczej niż posadzki z terakoty czy paneli podłogowych. Deski podłogowe z naturalnego drewna warto regularnie odkurzać. Dzięki temu, drobinki piasku, kurz i drobne śmieci nie będą rysowały posadzki i nie zostawią po sobie trwałych śladów. Pod żadnym pozorem nie należy używać szczotek z twardym włosiem, gdyż taka forma czyszczenia może doprowadzić do systematycznego niszczenia wierzchniej warstwy lakieru lub oleju.

Deski drewniane myj niewielką ilością wody

Jak doskonale wiadomo, parkiet drewniany, tak samo, jak każde drewno, bardzo źle nosi nadmiar wilgoci, dlatego do mycia podłogi drewnianej należy używać minimalnej ilości wody. Idealna do tej czynności będzie miękka, delikatna ścierka z mikrofibry, należy jednak pamiętać o jej maksymalnym wyciśnięciu, aby była zaledwie wilgotna. Mycie mopem również możliwe jest wyłącznie pod warunkiem starannego odsączenia wody, aby nie dopuścić do zalania podłogi.

Drewniane parkiety – jak wybrać środek czyszczący?

Aby mycie drewnianej podłogi przyniosło spodziewany efekt i pozwoliło pozbyć się nie tylko codziennych, ale także trwałych zabrudzeń, niezbędne jest zastosowanie odpowiednich środków czyszczących. Na rynku znajdziemy szeroką ofertę płynów, past oraz innych detergentów przeznaczonych do pielęgnacji drewna podłogowego. Przy zakupie należy uwzględnić zalecenia producenta podłogi – inaczej pielęgnuje się drewno wykończone lakierem, a innych preparatów będą wymagały podłogi wykończone olejem. Na uwagę zasługują m.in.:

Wybierając środki do pielęgnacji drewnianej podłogi, warto zaufać renomowanym producentom, oferującym preparaty najwyższej jakości. Przy zakupie najtańszych detergentów, oszczędność będzie jedynie pozorna – ich niewłaściwe użycie może skończyć się trwałym uszkodzeniem powłoki, którą drewno zostało pokryte, co pociąga za sobą znacznie wyższe koszty późniejszej renowacji