Podłoga drewniana - ile kosztuje?

Podłoga drewniana - ile kosztuje?

Drewniana podłoga zawsze prezentuje się elegancko i ekskluzywnie, dodając wnętrzom prestiżu i podkreślając ich solidność. Jednak efektowna i trwała podłoga dębowa lub wykonana z drewna egzotycznego wiąże się z wyższymi kosztami. Praktyka pokazuje, że w przypadku parkietów i desek podłogowych przesadna oszczędność zazwyczaj nie popłaca, a najtańsze rozwiązania pozostawiają wiele do życzenia, zarówno jeśli chodzi o trwałość, jak i utrzymanie. Ile w takim razie kosztują podłogi drewniane i co wpływa na ich cenę? Zapraszamy do lektury!

Koszt deski podłogowej, a gatunek drewna

Analizując ceny podłóg z drewna, warto zdawać sobie sprawę z faktu, że na ostateczny koszt deski podłogowej lub parkietu wpływa wiele czynników oraz parametrów. Jednym z najważniejszych jest oczywiście gatunek drewna, z którego wykonane są deski. Tu zwykle zasada jest dość prosta: im trudniej je pozyskać, tym jest droższe. Nic więc dziwnego, że najdroższy będzie parkiet dębowy, na sporo zapłacimy również za deski podłogowe z drewna jesionowego. W ich przypadku za metr kwadratowy dobrego jakościowo drewna zapłacimy nawet w okolicach 100 zł. 

Klasa drewna, a jego cena

Kolejnym czynnikiem, od którego zależy cena podłogi drewnianej, jest klasa drewna ustalana przez producentów desek i parkietów. Standardowa klasyfikacja drewna dzieli je na trzy klasy, z których:

Natur - według normy PN-EN 13226:  O/Δ 

Rustical - według normy PN-EN 13226:  Π 

Country - według normy PN-EN 13226:  Δ/Π 

Ile kosztuje parkiet drewniany, a ile mozaika?

Cena podłogi drewnianej uzależniona będzie również od jej wymiarów – inaczej wyceniane są deski podłogowe, na inny koszt trzeba przygotować się, planując parkiet dębowy. Najtańszym rozwiązaniem są mozaiki parkietowe, często wykorzystywane do układania efektownych wzorów – np. popularnych i ponadczasowych kwadratów. Dlaczego? Bo trudniej jest uzyskać duży i ładny element z pnia drzewa niż mały jakim bez wątpienia jest mozaika.

Ceny podłóg z drewna egzotycznego

O ile z rodzimych gatunków drewna najdroższe będą parkiety dębowe oraz wykonane z drewna jesionu, miłośnicy innych i wyjątkowych rozwiązań powinni również zainteresować się ofertą podłóg z drewna egzotycznego. Ich ceny dochodzą nawet do kilkuset złotych za metr kwadratowy, jednak wybierając podłogę z najpopularniejszych gatunków, takich jak merbau, teak czy doussie, zyskujemy ponadprzeciętną unikatową stylistykę, doskonałą twardość i odporność na najbardziej intensywną eksploatację.

Ile kosztuje montaż podłogi drewnianej?

Szacując wstępny lub ostateczny koszt wykonania podłogi drewnianej, należy również uwzględnić wydatki na jej montaż, zróżnicowane ze względu na jej rodzaj, metodę układania desek, sposób wykończenia, ale także wiele innych czynników, m.in. średnie ceny w danym regionie. Parkieciarz za ułożenie jednego metra kwadratowego podłogi może policzyć od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, do tego powinniśmy doliczyć również koszty ewentualnego wykończenia powierzchni oraz jej cyklinowania.

Ostateczny koszt podłogi z desek zależy od gatunku i klasy drewna, sposobu jego układania oraz ceny usług parkieciarskich. Z całą pewnością na dobrze wykonanej podłodze dębowej lub parkiecie nie warto oszczędzać, zarówno jeśli chodzi o wybór drewna, jak i o montaż. Lepiej zlecić go doświadczonej ekipie, która ułoży podłogę zgodnie z obowiązującymi standardami, aby zapewnić pełnię satysfakcji z jej użytkowania przez długie lata. Szukasz solidnych podłóg drewnianych lub chcesz kupić eleganckie deski podłogowe w przystępnych cenach? Sprawdź bogatą ofertę marki Prodexpol lub odwiedź naszą Galerię i Magazyn Podłóg Warszawa-Babice i znajdź wymarzoną podłogę do dowolnego pomieszczenia w swoim mieszkaniu!