3 sposoby na skuteczną pielęgnację podłogi

3 sposoby na skuteczną pielęgnację podłogi

Regularna i odpowiednia pielęgnacja drewnianej podłogi pozwoli cieszyć się jej naturalnym pięknem oraz blaskiem przez długie lata. Jednak utrzymanie w czystości desek podłogowych, parkietu czy paneli wcale nie musi oznaczać konieczności wydawania dużych sum na drogie detergenty, pasty czy płyny. Aby uniknąć metody prób i błędów przy czyszczeniu posadzek z drewna, warto stosować polecane przez producentów środki i preparaty. Sprawdź, jak utrzymać swój parkiet lub deski podłogowe w doskonałej kondycji nawet po wielu latach od ich ułożenia!

Codzienne czyszczenie

Jednym z najprostszych i jednocześnie najskuteczniejszych sposobów na to, aby podłoga dębowa lub parkiet lśniły czystością, jest ich bieżąca konserwacja. Zapobiega ona powstawaniu wielowarstwowych, uciążliwych zabrudzeń i uniemożliwia gromadzenie się osadów. Do regularnej pielęgnacji powierzchni lakierowanych warto stosować koncentrat Bona Cleaner, wyróżniający się ulepszoną formułą oczyszczającą. Preparat należy rozcieńczać z wodą i stosować na półsucho. Skutecznie eliminuje smugi, tłuste ślady, zacieki oraz inne zabrudzenia, przyspiesza również schnięcie podłogi. Należy jednak zwracać uwagę, by płyn nie pozostawał na powierzchni desek zbyt długo – jego nadmiar trzeba zetrzeć za pomocą ściereczki. Dodatkowym atutem detergentu jest jego bardzo przyjemny zapach.

Ochrona podłóg przed rysowaniem

Do skutecznego zabezpieczenia parkietu, desek podłogowych lub innej podłogi drewnianej przed rysami, warto użyć profesjonalnego środka, np. Bona Polish. Po jego zastosowaniu na powierzchni posadzki tworzy się mikrofilm, zabezpieczający drewno podłogowe przed rysami i wycieraniem się lakieru. Preparat nakłada się bezpośrednio na lakierowaną posadzkę, bez rozcieńczania w wodzie. Po równomiernym rozprowadzeniu środka na powierzchni należy pozostawić podłogę do wyschnięcia. Produkt zapewnia kompleksową ochronę lakieru bez konieczności polerowania, co znacznie ułatwia proces pielęgnacji. Środek może być stosowany również na inne drewniane powierzchnie, np. meble czy drzwi. Dedykowany wszystkim rodzajom i kolorom parkietów, także jasnym, jak np. dąb bielony jodełka francuska. Dość istotnym jest jednak to, aby przed kolejną aplikacją usunąć poprzednią warstwę przy użyciu Bona Remover. Nakładanie kolejnych warstw pasty bez jej usuwania spowoduje nagromadzenie się zabrudzonej powłoki i w rezultacie uzyskujemy efekt odwrotny od zamierzonego.

Usuwanie pozostałości po pastach

W celu podniesienia skuteczności czyszczenia drewnianej podłogi należy wcześniej odtłuścić powierzchnię za pomocą specjalistycznego środka Bona Remover. Preparat usuwa pozostałości po pastach, zwiększając skuteczność i poprawiając rezultat mycia desek podłogowych. W większości przypadków, użycie detergentu zapewnia bardzo dobre efekty, co więcej, produkt jest w pełni bezpieczny dla alergików.

Jak dbać o drewnianą podłogę w domu?

Aby drewniana podłoga przez lata zachowywała swój naturalny charakter i elegancki wygląd, należy przestrzegać kilku zasad dotyczących pielęgnacji. a także użytkowania. Optymalna temperatura dla pomieszczeń wyposażonych w parkiet drewniany wynosi 18-20°C. Równie ważne jest utrzymywanie wilgotności powietrza na poziomie 50-60%. Utrzymanie tych warunków jest kluczowe w całym okresie eksploatacji podłogi – a zwłaszcza zaraz po jej ułożeniu. Warto również pamiętać, aby pod meblami stosować podkładki z miękkiego filcu które zabezpieczają podłogę przez rysowaniem.