Podłogi warstwowe czy panele podłogowe? Wyjaśniamy podstawowe różnice!

Podłogi warstwowe czy panele podłogowe? Wyjaśniamy podstawowe różnice!

Do najczęściej wybieranych typów pokryć nawierzchni zaliczają się podłogi warstwowe oraz panele laminowane. Jeden i drugi typ posadzki ma swoje mocne strony. Jednak między tymi formami aranżacji jest także sporo różnic. Wyjaśniamy te najważniejsze i podpowiadamy, kiedy lepiej sprawdzą się panele, a w jakich przypadkach warto zainwestować w deskę warstwową.

Panele laminowane – kiedy warto się na nie zdecydować?

Od lat panele podłogowe stanowią chętnie wybierany rodzaj pokrycia posadzek do domów mieszkalnych, biur oraz innych lokali. Mają one zwykle grubość od 6 do 12 mm. W odróżnieniu od parkietów czy desek z litego drewna tworzone są z materiałów drewnopodobnych, zwykle płyt HDF lub MDF. Panele mają różną wytrzymałość na ścieranie dlatego wybierając taką podłogę warto zwrócić uwagę na klasę ścieralności. Na panele można się zdecydować planując częste wymiany podłogi w przeciwnym wypadku zawsze lepiej wybrać drewno lub podłogi warstwowe drewniane.

Podłoga warstwowa – najważniejsze zalety

W odróżnieniu od paneli laminowanych podłogi warstwowe pozwalają na tworzenie bardziej wytrzymałych i stylowych wykończeń wnętrz. Przez to dla wielu osób są synonimem luksusu. Elementy te charakteryzuje trójwarstwowa budowa, co odróżnia je od wyrobów z litego drewna. Pierwsza, najtwardsza warstwa deski składa się z wysokiej jakości drewna, natomiast kolejne dwie z miękkiego np. sosnowego. Standardowa grubość to 14-16 mm, czyli dwukrotnie więcej niż w przypadku paneli. Na cenę i trwałość tych pierwszych w dużej mierze wpływa klasa ścieralności. Wytrzymałość podłogi warstwowej zależy od gatunku drewna użytego do produkcji desek.

Kiedy panele, a kiedy deski warstwowe?

Wybór między warstwową podłogą a panelami laminowanymi nie jest wyłącznie kwestią estetyki. Zakup deski to inwestycja w większą trwałość i lepszą odporność na zniszczenia. Nieprzypadkowo też, cieszą się opinią znacznie bardziej eleganckich i są chętnie wybierane do wnętrz mieszkalnych oraz użytkowych. Szeroki wybór podłóg warstwowych od najlepszych producentów znajdziesz w ofercie naszej firmy. Sprawdź sklep online lub odwiedź salon stacjonarny. Zawsze możesz liczyć na profesjonalne doradztwo i pomoc w wyborze swojej wymarzonej podłogi.