Listwy przypodłogowe: MDF, drewniane czy plastikowe?

Listwy przypodłogowe: MDF, drewniane czy plastikowe?

Montaż listew jest ostatnim etapem układania podłogi drewnianej. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na panele, desek czy klasycznego parkietu, odpowiednio dobrany i właściwie położony cokół, będzie stanowić efektowne wykończenie podłogi. Spośród dostępnych w sprzedaży typów listew przypodłogowych największą popularnością cieszą się trzy rodzaje: z litego drewna, płyty MDF oraz z tworzywa sztucznego. Podpowiadamy, które sprawdzą się najlepiej w Twoim wnętrzu.

Listwy przypodłogowe z MDF

Płyta MDF jest powszechnie stosowanym tworzywem znajdującym zastosowanie m.in. w przemyśle meblowym. Do jej produkcji stosuje się specjalnie sprasowane, łączone na specjalny klej wióry drewniane. Zaletą cokołów z MDF-u jest ich trwałość i relatywnie niska cena. Ich zaletą jest również elegancki design. Świetnie komponują się z drewnianym parkietem lub deską podłogową. W zależności od potrzeb producenci oferują bogatą gamę wzorów i kolorów listew przypodłogowych z drewna. Od gładkich i prostych kształtów, poprzez frezowane, aż po bogato zdobione, wykończone lakierem lub fornirem. Nie są jednak tak odporne na wilgoć jak listwy drewniane czy plastikowe. Powinno się je więc stosować wyłącznie w suchych pomieszczeniach.

Listwy przypodłogowe drewniane

Drugim popularnym materiałem do produkcji cokołów podłogowych jest lite drewno. W odróżnieniu od MDF listwa przypodłogowa drewniana wykazuje znacznie większą odporność na wilgoć. Deska jest twardsza niż płyta meblowa, co powoduje, że takie wykończenia będą odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Ich zaletą jest również naturalny design. Świetnie komponują się z drewnianym parkietem lub deską podłogową. Drewniany cokół w każdym wnętrzu będzie prezentował się znakomicie!

Listwy z tworzywa sztucznego

Alternatywą dla listew przypodłogowych drewnianych oraz tych z MDF, są produkty z tworzyw sztucznych. Plastikowe cokoły są zdecydowanie najtańsze, jednak próżno szukać w nich spektakularnego, luksusowego efektu, jaki daje drewno czy odpowiednio wykończony MDF. Plastikowe listwy wybierane są ze względu na niska cenę I sosowane wyłącznie do paneli podłogowych z tworzyw sztucznych.

Wybór odpowiedniej listwy nie jest łatwym zadaniem

Producenci oferują różne modele i typy cokołów typowo pod konkretne aranżacje. W przypadku parkietu lub deski warto jednak zdecydować się na rozwiązanie ponadczasowe – takim z pewnością jest listwa przypodłogowa drewniana. Wykonany z niego cokół będzie prezentował się efektownie i elegancko, pomimo upływu lat. Rozwiązaniem wartym uwagi jest również cokół z MDF, który odznacza sie nowoczesnym designem. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą wysokiej jakości listew przypodłogowych. Z przyjemnością posłużymy również profesjonalnym doradztwem w kwestii wyboru. Zachęcamy do współpracy!