Jak ułożyć parkiet w jodełkę francuską?

Jak ułożyć parkiet w jodełkę francuską?

Klasyczna, drewniana podłoga układana w jodełkę to jeden z tych uniwersalnych trendów, które nigdy nie wychodzą z mody. Dziś wybieramy te trwałe i efektowne deski nie tylko do prosto urządzonych wnętrz, ale i nowoczesnych, loftowych wystrojów. W zależności od sposobu ułożenia deszczułek możemy mówić o jodełce klasycznej, węgierskiej lub angielskiej. W tym artykule jednak przyjrzymy się bliżej parkietowi francuskiemu. Przeczytaj, o czym powinieneś wiedzieć, zanim przystąpisz do układania tego rodzaju podłogi.

Jodełka francuska – subtelna odmiana klasyki

Wraz z niesłabnącą modą na zygzaki, parkiet w jodełkę francuską staje się jednym z najczęściej wybieranych wzorów, powoli przewyższając popularnością swój klasyczny odpowiednik. Prawdopodobnie po raz pierwszy takie ułożenie podłogi zastosowano już w XVI-wiecznym Wersalu – od tamtej pory jodła francuska systematycznie powraca na salony wytwornych rezydencji i do stylowych mieszkań. Choć producenci oferują mnóstwo różnych gatunków drewna, na parkiet wciąż najchętniej wybieranym jest dąb lub odmiany egzotyczne, które słyną ze swojego niepowtarzalnego wyglądu oraz wysokiej trwałości.

Chevron zawsze w modzie

Tym, co wyróżnia ten sposób ułożenia parkietu, jest charakterystyczny wzór o nazwie chevron, czyli inaczej popularna jodełka francuska. Jeśli deski układają się w wyraźną literę V, a ich końce są równo ze sobą połączone, mamy do czynienia właśnie z podłogą w jodełkę francuską. Kolejnym znakiem rozpoznawczym jest wygląd deszczułek. Podczas gdy w przypadku parkietu klasycznego mają one postać równych prostokątów, tu krótsze boki są ścięte pod kątem. W zależności od odmian może on wynosić 45 lub 60 stopni.

Jak ułożyć parkiet francuski?

Montaż jodełki francuskiej jest nieco bardziej wymagający od innych wzorów, a to za sprawą łączenia ze sobą ściętych desek. Warto więc powierzyć pracę profesjonaliście, lecz jeśli czujesz się na siłach, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś podjął się tego wyzwania samodzielnie. Kluczowe bowiem jest idealne wyprowadzenie linii prostej, na której będą stykały się deszczułki. Na szczęście producenci oferują już klepki odpowiednio przygotowane, fazowane i gotowe do montażu.

Zapoznaj się z naszymi poradami dotyczącymi układania parkietu.

  1. Układanie desek w jodełkę francuską rozpocznij od przygotowania podłoża – przed przystąpieniem do prac należy usunąć wszelkie nierówności, szczególnie przy grzejnikach i ścianach. Sprawdzi się do tego odpowiednio dobrana, szybkoschnąca wylewka.
  2. Wyznacz punkt początkowy. Najczęściej jest to początek linii biegnącej przez środek pokoju. Od tego miejsca rozpocznij układanie jodełki.
  3. Deski należy łączyć za pomocą kleju.
  4. Aby optycznie wydłużyć pomieszczenie, grot jodły skieruj prostopadle do krótszej ściany.

Podsumowanie

Chociaż jodełka francuska to wzór parkietu, który nie należy do najprostszych w układaniu, uzyskany efekt będzie wart całej włożonej pracy. Podłoga w tym stylu robi wrażenie swoim oryginalnym wyglądem oraz podkreśla piękno drewnianej struktury. W bogatej ofercie firmy Prodexpol na pewno znajdziesz swój wymarzony parkiet. Każda wykonywana przez nas deska jest synonimem wysokiego standardu oraz niepowtarzalnego designu. Sprawdź szeroką gamę produktów na stronie lub odwiedź nasz salon w Warszawie.