Zaproś naturę do Twojego wnętrza. Poznaj sposoby na wyjątkową aranżację salonu!

Zaproś naturę do Twojego wnętrza. Poznaj sposoby na wyjątkową aranżację salonu!

Aranżacja Twojego salonu powinna być funkcjonalna, ale też sprzyjać relaksowi. W końcu to tutaj spędzasz czas z bliskimi, odpoczywasz przy ulubionej muzyce czy dobrym filmie. Pomysłów na harmonijne, przytulne wnętrze jest wiele, a jedna z ciekawszych opcji to projektowanie w duchu biophilic design. Jak wprowadzić elementy biofilii do salonu? Naturalna, drewniana podłoga, meble, akcesoria, kolorystyka i faktury – to wszystko ma znaczenie. Sprawdź więc nasze patenty na udany projekt wnętrza!

Biophilic design, czyli projektowanie w zgodzie z naturą

Koncepcja biophilic design to odpowiedź na podstawową potrzebę człowieka, jaką jest kontakt z przyrodą. Bazuje ona na wprowadzaniu do wnętrz natury albo elementów ją imitujących. Mogą to być np.:

  • rośliny zielone,

  • drewniane podłogi,

  • meble i dodatki z naturalnych materiałów,

  • umiejętnie dobrana kolorystyka oraz faktury.

Równie ważna, co sama estetyka, jest funkcjonalność. Biofilne wnętrza to takie, w których wygodnie się mieszka. Jak wykorzystać elementy biophilic design w aranżacji salonu?

Rośliny, dzięki którym stworzysz niesamowity klimat

Rośliny tworzą w mieszkaniu przyjazny mikroklimat – nawilżają, oczyszczają powietrze, produkują tlen, pochłaniają dwutlenek węgla. Co więcej, zieleń roślinności genialnie wycisza i relaksuje. W przestronnym salonie zaaranżuj więc śmiało zieloną wyspę. Figowce, paprotki, zielistki, ale też draceny, skrzydłokwiaty czy anturia ustaw w designerskich donicach wprost na drewnianej podłodze. Taka żywa aranżacja w strefie wypoczynkowej wygląda po prostu świetnie! Z kolei do kameralnego wnętrza zaproś mniejsze odmiany lub pnącza – poustawiane na regałach lub półkach utworzą na tle ściany piękny, zielony wodospad!

Podłoga w salonie? Wybierz wyłącznie naturalne materiały!

Biophilic design lubi naturalne materiały – drewniana podłoga to absolutny must have w tego typu aranżacjach. Ponieważ domowe podłoże to powierzchnia codziennie eksploatowana, a tym samym podatna na uszkodzenia mechaniczne, wybieraj odmiany o naturalnie wysokiej twardości. Czy będzie to dębowy lub jesionowy parkiet ułożony w jodełkę francuską, czy minimalistyczne deski z drewna tekowego, to już wyłącznie kwestia gustu. Do salonu nadają się zarówno drewno egzotyczne, jak i twarde rodzime gatunki, np. dąb czy jesion. Podłogi dębowe oraz egzotyczne zdają egzamin także na ogrzewaniu podłogowym.

Zwróć też uwagę na sam sposób wykończenia powierzchni. Deski drewniane mogą znacznie różnić się od siebie odcieniem, a także strukturą. Oczywiście nie przekłada się to na ich wytrzymałość, a jedynie na odbiór wizualny. W aranżacjach biofilnych świetnie wygląda naturalne drewno o nieregularnej fakturze – czyli takie z wyraźnym rysunkiem słoi, dowolnym układem sęków. Jeśli chcesz optycznie powiększyć małe pomieszczenie, postaw na jasną kolorystykę. Z kolei w przestronnym salonie zdecydowanie możesz pozwolić sobie na więcej – ciemna podłoga drewniana doda wnętrzu charakteru, przy okazji będzie idealnym tłem dla zieleni roślinności. Bardzo ciekawą opcją są również deski o zróżnicowanej kolorystyce zestawione obok siebie w jednej aranżacji.

naturalna przestrzeń

Postaw na otwartą przestrzeń z dostępem do naturalnego światła

Strzałem w dziesiątkę będą nowoczesne, otwarte aranżacje, duże okna, celowe przeszklenia. Zrezygnuj więc z klasycznych ścianek działowych. Do podziału pomieszczenia na strefy funkcjonalne wykorzystaj za to:

  • grę kolorów i faktur,

  • naturalną roślinność,

  • drewniane regały bez tylnego panelu.

Koniecznie zadbaj też o wiele punktowych źródeł światła – im więcej, tym lepiej. Designerskie lampy podłogowe czy kinkiety po pierwsze dobrze doświetlą przestrzeń, a do tego dodatkowo podkreślą nieregularną fakturę podłogi, mebli, akcesoriów. Dobrze dobrane oświetlenie pozwoli zagrać wszystkim elementom wystroju tak, jak powinny.

Powrót do natury to najlepszy sposób na harmonijną codzienność

Wewnętrzna potrzeba kontaktu z przyrodą drzemie w każdym z nas. Bliskość natury relaksuje, pobudza kreatywność, pomaga poczuć się lepiej. Bez względu na to, czy wolisz klasyczne, czy nowoczesne aranżacje, zaproś do wnętrza szlachetne, naturalne materiały. Wprowadzaj je zarówno w elementach wykończenia, meblach, jak i dodatkach. Po najwyższej jakości drewniane podłogi zajrzyj do sklepu internetowego Prodexpol! Sprawdź naszą ofertę podłóg dębowych, jesionowych czy egzotycznych, a w razie pytań napisz do nas. Jeśli jesteś z Warszawy, pomożemy Ci dobrać najlepsze rozwiązania do Twojego mieszkania od ręki w naszym sklepie stacjonarnym!