Listwy przypodłogowe. Czym kierować się podczas ich wyboru?

Listwy przypodłogowe. Czym kierować się podczas ich wyboru?

Są niezbędne do każdego wykończenia posadzki. Bez nich nawet ekskluzywna podłoga drewniana lita nie będzie dobrze się prezentować. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jakie funkcje tak naprawdę spełniają listwy przypodłogowe. Poznaj materiały, z których są wykonywane oraz podstawowe kryteria ich doboru. Sięgnij po dodatki, które staną się prawdziwą ozdobą Twoich domowych wnętrz!

Listwa przypodłogowa – idealne wykończenie Twojej podłogi

Planujesz ułożyć w salonie efektowny parkiet z egzotycznego gatunku drewna? A może zdecydowałeś się na praktyczne panele, płytki ceramiczne, wykładzinę PCV lub dywan? Listwa drewniana przypodłogowa niezbędna jest w każdym z tych przypadków. Wieńczy wykończenie, podnosi trwałość, funkcjonalność. Bez niej pomieszczenie będzie wyglądać na niedopracowane, a to przecież w szczegółach tkwi tajemnica wyjątkowych aranżacji.

Podstawowe funkcje listew przypodłogowych

Jest to element łączący funkcje estetyczne i praktyczne. Listwa przypodłogowa stanowi doskonałą granicę pomiędzy podłogą i ścianą. Pozwala zakryć szczelinę dylatacyjną. Terminem tym określa się pustą przestrzeń przy ścianie, zostawioną podczas montażu paneli, aby gotowa powierzchnia mogła swobodnie „pracować” (rozszerzać się i kurczyć). Ten dodatkowy element pomaga zakamuflować wszystkie inne nierówności (np. docięcia desek przy styku) i zapewnia atrakcyjny wygląd pomieszczenia.

Dobrze dobrane listwy przypodłogowe pełnią również wiele innych funkcji:

Co wziąć pod uwagę przy wyborze listwy przypodłogowej?

Podczas doboru listew przypodłogowych warto wziąć pod uwagę przede wszystkim:

listwa przypodłogowa

Materiał wykonania listwy

Pamiętaj, że listwa przypodłogowa cały czas narażona jest na uderzenia (np. odkurzaczem, meblami, przez dzieci lub zwierzęta domowe) i wilgoć (regularne przecieranie mopem). Z tego powodu bardzo ważny jest dobór wytrzymałego materiału, który będzie odporny na uszkodzenia.

Najpopularniejsze są listwy przypodłogowe:

Kolor ścian a listwy przypodłogowe

Lubisz prostotę i harmonię? Dobry efekt zyskasz, gdy niejako zatopisz listwę w ścianie. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie kontrastu. Listwa przypodłogowa drewniana biała doskonale będzie prezentować się na tle ciemnej farby.

Kolor podłogi a listwa przypodłogowa

Prostym rozwiązaniem jest zakup listew od producenta paneli czy parkietu, aby miały odcień i fakturę perfekcyjnie dopasowane do wybranej podłogi. W ten sposób zyskasz klasyczne wnętrze, które będzie prezentować się spójnie i elegancko.

Wybierz najlepszą listwę przypodłogową!

Poznałeś parametry i zasady, którymi warto kierować się podczas wyboru wykończeń podłogi. W ofercie naszego salonu w Warszawie znajdziesz listwy przypodłogowe różniące się wysokością, kolorystyką i wykończeniami. Poznaj dostępną kolekcję, dobierz idealne rozwiązanie i stwórz spójną aranżację!