Jodełka węgierska czy francuska? Ekspert podpowiada

Jodełka węgierska czy francuska? Ekspert podpowiada

Drewniany parkiet jest elegancki, uniwersalny i nigdy nie wychodzi z mody. Doskonale pasuje do aranżacji w różnych stylach. Bardzo efektowna jest jodełka węgierska oraz francuska. Misternie przycięte klepki, w różnych odcieniach i wzorach, pozwalają zyskać niepowtarzalny efekt. Czym jednak różnią się te dwie odmiany? Objaśniamy! Przeczytaj i dopasuj sposób układania do charakteru pomieszczenia oraz swojego gustu.

Podłoga w jodełkę — nie tylko dla wielbicieli PRL-u

Ten charakterystyczny wzór graficzny pojawił się już w sztuce antycznej. Do wnętrz, na szerszą skalę, zawitał w XVI wieku – za panowania króla Francji Franciszka I Walezjusza. Oryginalny warkocz zdobił najznamienitsze europejskie sale pałacowe i salony, a deska jodełka francuska stała się synonimem dobrego gustu oraz luksusu.

W Polsce jodełka klasyczna często jest kojarzona z poprzednią epoką. W czasach PRL-u takie podłogi rzeczywiście królowały w wielu mieszkania. Wykorzystywano małe deseczki i łączono pod kątem prostym ich krótszy bok z dłuższym. Na rynku dostępny był w zasadzie wyłącznie dąb i buk w niewielu kolorach. Lity parkiet charakteryzował się niezwykłą trwałością, a ręcznie nałożony lakier cechowała ponadprzeciętna wytrzymałość.

Współczesna jodełka francuska i węgierska nawiązuje do efektownych pałacowych parkietów. Rozwój technik obróbki sprawił, że w sklepach można znaleźć klepki z mikrofazą na czterech krawędziach oraz bez fazowania, wykończone olejem, olejowoskami, lakierami, szczotkowane czy nawet barwione na wiele różnych odcieni. Jodełka doskonale harmonizuje z wnętrzami klasycznymi oraz nowoczesnymi.

Jakie są różnice pomiędzy jodełką węgierską a francuską?

Układane w ten sposób podłogi zaskakują stylowym wzornictwem i wysokimi parametrami użytkowymi. Jodełka węgierska a francuska – czym się różnią? Cechą charakterystyczną tej pierwszej wersji jest przycięcie deseczek pod kątem 60 stopni. Dzięki temu powstaje ładny, spokojny wzór.

Efektowna jodełka francuska to prawdziwa klasyka, której korzenie wywodzą się z rezydencji najznamienitszych monarchów. Lamele są przycinane pod kątem 45 stopni, a po ich połączeniu powstaje kąt pełny. Dłuższe boki układają się w zygzakowaty motyw. Gotowy ornament jest węższy, a parkiet prezentuje się bardziej regularnie. Cały układ przypomina nieco grot strzały, co daje wrażenie wysokiej dynamiczności.

podloga-klasyczna

Gdzie sprawdzi się wariant węgierski...

Ten sposób docinania i układania lameli pozwala uzyskać szersze deski. Dzięki temu tworzy się jednolitą powierzchnię, która optycznie powiększa wnętrza. Parkiet jodełka węgierska architekci polecają do mniejszych pomieszczeń. Doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie ogranicznikiem jest metraż. Często jest wybierany do mieszkań w blokach. Możesz wykorzystać go salonie, sypialni, jadalni czy nawet wąskim przedpokoju. Najlepiej sięgnij jednak po jasne drewno, które rozświetli wnętrze.

…a gdzie francuski?

Zachwycała w okresie renesansu i baroku, gdy królowała w królewskich zamkach oraz magnackich pałacach i dworach. Wówczas ułożenie takiej podłogi wymagało ogromnego talentu od cieśli, którzy ręcznie przygotowywali materiały. Przez lata jodełka francuska przeszła dużą metamorfozę – drewno obrabiane i wykończane jest maszynowo, stosuje się wiele nowych technik i preparatów. Złożone klepki zachowują jednak swój unikalny design, którego sprawne oko nie pomyli z żadną inną metodą. Luksusowy parkiet w ten wzór najlepiej pasuje do przestronnych wnętrz w domach jednorodzinnych, wysokich mieszkaniach w odrestaurowanych kamienicach czy apartamentach w nowym budownictwie. Świetnie odnajdzie się w dużym salonie otwartym na kuchnię czy połączonym z jadalnią. Można go wybrać także do holu (z którego prowadzą schody na kolejną kondygnację) bądź sypialni z garderobą. Ciemny dąb doda pomieszczeniom luksusowego i ponadczasowego charakteru.

Ekskluzywny parkiet pojawia się również w aranżacjach komercyjnych. Bywa ozdobą wnętrz hotelowych, sal balowych w restauracjach, pensjonatach, zajazdach i innych lokalach stylizowanych na zabytkowe. Tutaj znakomicie odnajdzie się dąb bielony jodełka francuska, który sprawia wrażenie nieco postarzonej posadzki.

Wybierz sprawdzone rozwiązania z firmą Prodexpol!

Podoba Ci się wytworna jodełka węgierska lub francuska? W Prodexpol znajdziesz szeroki wybór najwyższej jakości parkietów dębowych różniących się klasami drewna, odcieniami, dostępnymi strukturami i wykończeniami. Sprawdź nasze kolekcje i dobierz solidne deski, które podkreślą wyjątkowy klimat wystroju w Twoim domu, mieszkaniu lub obiekcie komercyjnym.