Dlaczego warto zdecydować się na podłogę bambusową?

Dlaczego warto zdecydować się na podłogę bambusową?

Poszukujesz alternatywy dla tradycyjnego parkietu ułożonego z rodzimych gatunków drewna? Cenisz walory użytkowe połączone z efektownym wzornictwem? Podłoga bambusowa jest piękna i egzotyczna, a jednocześnie wyjątkowo trwała. Nic więc dziwnego, że po materiał ten sięga coraz więcej inwestorów. Dlaczego to właśnie na nią warto się zdecydować? Przeczytaj i poznaj zalety desek wytwarzanych z tej unikalnej azjatyckiej rośliny.

Bambus – nieodzowna część azjatyckiej flory

Bambus to roślina wiechlinowata o drewniejącej łodydze, która rośnie głównie w tropikalnych i subtropikalnych regionach Azji. Występuje około 130 gatunków byliny osiągającej wysokość nawet do 40 m i średnicę źdźbeł do 30 cm. Ten charakterystyczny gatunek trawy wyróżnia się tym, że otrzymany z niej materiał właściwościami oraz składem przypomina surowce pozyskiwane z drzew. To sprawiło, że bambus stał się poważną konkurencją dla tradycyjnego drewna. Bardzo szybko rośnie, samoistnie odrasta ze ściętej łodygi i nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych (np. nawożenia). Z bambusa wytwarza się m.in. eleganckie parkiety, ogrodzenia, rusztowania, meble, naczynia, zabawki, instrumenty muzyczne czy tkaniny.

Co zyskujemy, wybierając podłogę bambusową?

Bambus jest wytrzymały, a zarazem bardzo lekki i elastyczny. To daje ogromne możliwości obróbki. Naturalne podłogi bambusowe słyną ze swojej długowieczności. Chętnie wybierają je osoby, które poszukują materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne, łatwych w pielęgnacji i doskonale się prezentujących.

Zdrewniałe łodygi bambusa są sklejane lub skręcane za pomocą środków chemicznych. Niektórzy obawiają się, że w czasie użytkowania gotowy parkiet może wydzielać szkodliwe formaldehydy. Czy tak jest w rzeczywistości? Tylko wtedy, gdy proces obróbki zostanie nieprawidłowo wykonany. Certyfikowana podłoga bambusowa jest w pełni bezpieczna.

Elegancja i styl

Naturalny surowiec ma jasny odcień, ale producenci stosują nowoczesne technologie barwienia, które pozwalają uzyskać także ciemne kolory. Egzotyczne podłogi bambusowe są bardzo efektowne, dlatego podnoszą atrakcyjność każdego wnętrza. Taki parkiet sprawi, że pomieszczenie będzie prezentować się bardzo elegancko. Subtelne tonacje słomkowe rozjaśnią wystroje nowoczesne, a ciemniejsze powierzchnie stworzą doskonałe tło dla aranżacji orientalnych czy glamour.

egzotyczne-wykonczenie

Wytrzymałość i długotrwałość

Jednym z największych atutów przemawiających za wyborem podłogi bambusowej jest jej twardość. Ta niepozorna trawa ma lepsze właściwości mechaniczne i wytrzymałościowe od polskich gatunków drzew. Twardość desek sklejanych horyzontalnie, w branży parkieciarskiej, porównywana jest do drewna egzotycznego. Jeszcze mocniejszy jest bambus skręcany. Łodygi sklejane wertykalnie mają podobne parametry do polskiego dębu i buku. To zapewnia solidność i sprawia, że parkiet jest inwestycją na długie lata.

Bambus jest także bardzo odporny na ścieranie. Dzięki temu bez obaw można go wykorzystać nie tylko w sypialni czy salonie, ale także w pomieszczeniach o większym natężeniu ruchu (np. w przedpokoju, biurze czy wnętrzach komercyjnych).

Łatwe czyszczenie i pielęgnacja

Oryginalna podłoga bambusowa jest bardzo łatwa w pielęgnacji. Wystarczy ją regularnie odkurzać lub zamiatać, aby usuwać drobinki piasku, błoto, kurz i inne zabrudzenia. Raz w tygodniu należy przetrzeć powierzchnię wilgotnym mopem. Surowiec ten jest o wiele odporniejszy na wodę od rodzimych gatunków drewna, nie odkształca się i nie wybrzusza pod wpływem wilgoci. Dzięki temu deski wykończone olejem lub lakierem można wykorzystać także w kuchni czy łazience.

Podłoga z ekologicznego materiału

Naturalne parkiety bambusowe to ekologiczne rozwiązanie doceniane przez osoby, którym nie jest obca troska o dobro naszej planety. Są pozyskiwane ze zrównoważonych upraw, w których nie wykorzystuje się sztucznych nawozów i środków ochrony roślin. Bambus jest rośliną odnawialną, która samoistnie odrasta z uciętej łodygi i już po około 4-6 latach osiąga dojrzałość.

Stwórz wymarzone wnętrze z deskami podłogowymi od firmy Prodexpol!

Poszukujesz wysokiej jakości desek podłogowych? W Prodexpol posiadamy rozbudowaną ofertę parkietów egzotycznych. W kolekcjach naszej firmy znajdziesz bambus prasowany z pięknymi wybarwieniami. Polecamy także teak indonezyjski, brazylijski i przemysłowy, iroco, jatoba, merbau, orzech amerykański i inne unikalne gatunki drewna. Poznaj parametry techniczne, obejrzyj zdjęcia i dobierz materiał, który pozwoli Ci stworzyć wymarzone wnętrze.