Jaka podłoga drewniana będzie najlepsza do hali sportowej?

Jaka podłoga drewniana będzie najlepsza do hali sportowej?

Pomieszczenia, w których odbywają się regularne treningi, mecze piłkarskie, zajęcia taneczne lub inne ćwiczenia, wymagają dobrania odpowiedniej podłogi. Parkiet jest tutaj szczególnie narażony na ruch o różnym natężeniu, dlatego musi wytrzymać większe obciążenia niż ten ułożony w pomieszczeniach mieszkalnych czy biurowych. Teak, merbau, a może rodzima mozaika przemysłowa dąb? Przeczytaj i powiedz się, jaka podłoga drewniana będzie najlepsza do hali sportowej.

 

Hala sportowa – jaka podłoga będzie najlepsza?

Nawierzchnia w salach sportowych jest szczególnie narażona na duże i bardzo dynamiczne obciążenia. Bieganie, podskoki czy odbicia piłki sprawiają, że nieprawidłowo dobrana podłoga może bardzo szybko się zniszczyć. Ważny jest dobry materiał i precyzja jego ułożenia.

Zwolennicy naturalnych rozwiązań często sięgają po podłogi powierzchniowo elastyczne. Są one wykonane z drewna i składają się z dwóch warstw. Konstrukcja sztywno-zginająca odpowiada za rozprowadzenie obciążeń. Druga to okładzina zewnętrzna. Parkiety sprawdzą się przede wszystkim w halach do gier zespołowych.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze?

Konstrukcja powinna być wytrzymała, trwała i łatwa do utrzymania w czystości. Powierzchnia musi być gładka, nie może być śliska (idealne będą parkiety antypoślizgowe), ponieważ mogłoby to grozić upadkami i groźnymi kontuzjami.

Nawierzchnia przez cały czas jest narażona na działanie zmiennych sił dynamicznych i statycznych, dlatego istotne jest utrzymywanie stabilności. Łączenia są szczególnie narażone, dlatego parkiet dąb lub wykonana z innego gatunku drewna musi być jednolita.

Wytrzymałość

Parkiety dostępne na rynku dzieli się według grubości. Do obiektów użyteczności publicznej przeznaczone są nawierzchnie grubości 22mm. Z tego powodu do hal sportowych najlepszy będzie materiał o grubości 22mm

podloga-drewniana

Antypoślizgowość

Bardzo ważne jest zapewnienie zawodnikom poszczególnych drużyn lub ćwiczącym osobom bezpieczeństwa. Na halach sportowych śliskie podłoże mogłoby prowadzić do groźnych wypadków, dlatego parkiet należy pokryć dobrej jakości antypoślizgowym lakierem poliuretanowym. Pozwoli on stworzyć antypoślizgową warstwę, która będzie sprężysta i bezpieczna.

Łatwe czyszczenie

Następnym ważnym elementem podczas wyboru podłogi na salę do ćwiczeń są walory typowo praktyczne. Gładka powierzchnia powinna być łatwa do czyszczenia. Idealny pod tym względem jest wykończenie lakierem.

Wybierz bezpieczne i trwałe podłogi od firmy Prodexpol

W ofercie Prodexpol znajdziesz szeroki wybór wytrzymałych podłóg drewnianych o klasach, które sprawdzają się w obiektach użyteczności publicznej. Parkiety z dębu często trafiają do szkolnych sal gimnastycznych oraz innych hal sportowych o różnym przeznaczeniu. Odpowiednio ułożone i zabezpieczone są inwestycją na długie lata. Sprawdź dostępne rozwiązania!