Czy da się zmienić kolor drewna podłogowego? Ekspert odpowiada

Czy da się zmienić kolor drewna podłogowego? Ekspert odpowiada

Planujesz nowy wystrój domowych wnętrz i wybrane niegdyś deski drewniane nie pasują odcieniem do nowego stylu? Podłogi z litego drewna są nie tylko trwałe oraz estetyczne, ale i podatne na szybkie metamorfozy. Jak zmienić ich kolor? Specjalnie dla klientów naszego sklepu i czytelników bloga przygotowaliśmy poradnik z tego zakresu. Poznaj szczegółowe wskazówki i całkowicie odmień swoje aranżacje.

Chcesz zmienić kolor drewna podłogowego w swoim domu?

Naturalna podłoga drewniana jest ciepła, doskonale wygłusza pomieszczenie i wprowadza do niego przytulny klimat. Unikalne wybarwienie i charakterystyczny rysunek słoi podkreśla niepowtarzalne piękno tego materiału chętnie wykorzystywanego w budownictwie już od setek lat. Deski lite i warstwowe mają jeszcze jedną zaletę – można je poddawać regeneracji. Dzięki wybranemu zabiegowi da się usunąć mniejsze lub większe uszkodzenia, aby przywrócić powierzchni pierwotny blask. Można również wykończyć ją w całkowicie nowy sposób i dopasować do pojawiających się trendów oraz wybranych mebli.

Czego potrzebujesz do zmiany koloru drewna?

Pierwszym krokiem jest usunięcie wcześniej zastosowanych powłok i nałożonych preparatów. Niezbędne jest wykonanie cyklinowania. Do tego zabiegu potrzebna jest cykliniarka, czyli specjalna maszyna do szlifowania powierzchni drewnianych, która sprawnie zdziera stare pozostałości lakieru. Dodatkowo warto użyć cykliniarki krawędziowej, która jest przeznaczona do trudno dostępnych miejsc (narożniki, przestrzeń pod kaloryferami).

Należy przygotować również:

Jakie są sposoby na zmianę koloru drewna?

Jak zyskać nowy odcień? Możesz sięgnąć po specjalny lakier z pigmentami w odpowiednio dobranym kolorze. Innym rozwiązaniem jest olejowanie drewnianej podłogi za pomocą preparatu o odpowiedniej tonacji. Zależy Ci na dokładnym wykończeniu w szybkim czasie? Na deski możesz położyć olejowosk, który zamknie ich strukturę. Taki zabieg eliminuje konieczność nakładania dodatkowych warstw zabezpieczających.

Cyklinowanie

Do starannego usunięcia starych warstw i wygładzenia powierzchni może być potrzebne nawet trzykrotne szlifowanie. Załóż na cykliniarkę papier ścierny o gradacji od 36 do 40 i prowadź maszynę pod kątem 45 stopni w stosunku do klepek. Następnie powtórz operację z papierem o ziarnistości 60 i zmień kierunek prowadzenia sprzętu o 90 stopni w stosunku do poprzedniego zabiegu. Wykończ deski drewniane papierem ściernym o gradacji od 80 do 100.

Ewentualne ubytki pomiędzy klepkami wypełnij specjalnym preparatem do uszczelniania parkietów. Gdy podłoga wyschnie, przeszlifuj ją jeszcze raz drobnym papierem ściernym (120) i wypoleruj siatką szlifierską. Teraz możesz przystąpić do lakierowania lub olejowania.

drewniana-podloga

Barwienie olejem, lakierem lub woskiem

Chcesz, aby Twoja podłoga drewniana miała ciemny kolor idealnie dopasowany do wystroju kolonialnego? A może zależy Ci na efekcie deski bielonej współgrającej z chłodną aranżacją skandynawską? Sięgnij po podbarwiony lakier. W sprzedaży znajdziesz preparaty o dowolnych tonacjach (wybiera się je podobnie jak klasyczne farby – za pomocą karty kolorów). Jednolita powłoka nieco przytłumi usłojenie, ale pozwoli zyskać wybrany efekt.

Wosk oraz olej to preparaty, które podkreślają naturalny rysunek, dlatego pokryte nimi podłogi z litego drewna prezentują się bardzo szlachetnie. W ten sposób Twój parkiet może zyskać barwy wiśni, dębu czy orzecha. Jasne tonacje najczęściej zalecane są do klepek jesionowych, klonowych i brzozowych. Lubisz styl rustykalny lub vintage? Wykorzystaj jasne pigmenty na podłogę dębową. W ten sposób stworzysz wrażenie lekkiego postarzenia materiału.

Bejcowanie

Dobrym sposobem na zmianę koloru desek drewnianych jest bejcowanie, a następnie nałożenie lakieru podkładowego i nawierzchniowego. Najlepsza jest bejca wodna poliuretanowa, która długo schnie i jednorodnie barwi duże powierzchnie.

Po więcej porad na temat drewna podłogowego odwiedź stronę prodexpol.pl

Poszukujesz więcej sprawdzonych porad? Zapraszamy! Jesteśmy producentem podłóg drewnianych, prowadzącym salony firmowe w Warszawie oraz sklep internetowy. Na firmowym blogu regularnie zamieszczamy wartościowe poradniki branżowe. Potrzebujesz szczegółowych informacji na temat asortymentu Prodexpol i sposobów jego wykorzystania? Zachęcamy do kontaktu – nasz przedstawiciel chętnie odpowie na pojawiające się pytania.