Jak poprawnie olejować podłogę drewnianą? Sprawdź!

Jak poprawnie olejować podłogę drewnianą? Sprawdź!

Naturalna podłoga z litego drewna doskonale pasuje do stylu klasycznego i nowoczesnego. Jest estetyczna, wytrzymała i nigdy nie wychodzi z mody. Warto jednak zabezpieczyć strukturę desek, aby przez długi czas cieszyć się ich wyjątkowym pięknem. Jednym z popularnych zabiegów jest olejowanie. Przestawiamy zalety i wady tego procesu oraz podpowiadamy, jak go wykonać. Przeczytaj, wykorzystaj sprawdzone wskazówki i nie popełnij błędów, które mogłyby grozić zniszczeniem nowego parkietu.

 

Na czym polega olejowanie podłogi drewnianej?

Olejowanie pozwala zabezpieczyć strukturę materiału przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi. Preparat wnika głęboko w deski drewniane, impregnuje je i wydobywa ich naturalne piękno. Nie zawiera agresywnej chemii, dlatego jest przyjazny dla środowiska i bezpieczny dla alergików. Podkreśla unikalne piękno słojów i nadaje delikatnego połysku.

Jakie są plusy olejowania...

Zabieg ten powoli powraca do łask i na nowo wypiera syntetyczne rozpuszczalniki. Dzięki niemu podłoga drewniana jest zabezpieczona i nabiera wyjątkowego blasku.

Najważniejsze plusy olejowania to:

...a jakie minusy?

Warto wiedzieć, że olej utlenia się, dlatego zapewnia ochronę na krótszy czas niż lakier. Po kilku latach konieczne jest powtórne nakładanie środka, aby drewniana podłoga odzyskała swój początkowy wygląd. Użytkowanie tak zabezpieczonej powierzchni wymaga mycia za pomocą specjalistycznych środków czystości, aby nie zniszczyć powstałej struktury.

podloga

W jaki sposób poprawnie olejować podłogę z drewna?

W sprzedaży dostępne są oleje bezbarwne i koloryzujące. Domieszka naturalnych pigmentów pozwala uzyskać różne odcienie drewnianej podłogi i dopasować ją do wybranego stylu aranżacyjnego. Biel doskonale będzie pasować do wnętrz skandynawskich czy retro, szarości odnajdą się w przestrzeniach minimalistycznych, a mahoń może stać się tłem dla gabinetu czy salonu eklektycznego bądź rustykalnego.

Olej można nałożyć na odpowiednio przygotowaną powierzchnię. Musi być ona czysta, sucha, równa i gładka. Preparat można rozprowadzać na surowym drewnie lub deskach już wcześniej olejowanych. Olej zawsze należy zeszlifować i wygładzić papierem ściernym o różnej gradacji.

Kolejnym krokiem jest naniesienie oleju. Należy go wstrząsnąć i dokładnie wymieszać, a następnie nakładać na podłogę za pomocą wałka lub szpachli. Ważne jest zachowanie kierunku zgodnego z przebiegiem włókien w deskach. Po około 10-30 minutach usuń nadmiar środka za pomocą bawełnianej ściereczki i poczekaj na wyschnięcie powłoki. Kolejną warstwę nakładaj po kilku godzinach. Ostatnim etapem jest wypolerowanie miejsc, na które nałożyłeś zbyt dużo oleju.

Po najtrwalsze podłogi drewniane odwiedź stronę prodexpol.pl

Poszukujesz trwałych podłóg drewnianych? W salonie Prodexpol w Warszawie i w naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroki wybór desek z gatunków rodzimych oraz egzotycznych (m.in. dąb, jesion, teak, bambus, merbau, iroco, jatoba, doussie, orzech amerykański) wykończonych olejem lub lakierem. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat doboru, układania i pielęgnacji parkietów? Zapraszamy na naszego firmowego bloga, na którym zamieszczamy wiele praktycznych porad.