Jodełka węgierska — ponadczasowy wybór!

Jodełka węgierska — ponadczasowy wybór!

Urządzasz nowe mieszkanie lub planujesz generalny remontant i poszukujesz pomysłu na wytrzymałą oraz elegancką podłogę? Jodełka węgierska to ponadczasowe rozwiązanie, które pozwoli Ci stworzyć spójne kompozycyjnie wnętrze i zyskać doskonałe tło dla aranżacji w wielu różnych stylach. Czym się ona charakteryzuje i dlaczego warto wybrać akurat ten rodzaj parkietu? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na swoje pytania.

Jak rozpoznać jodełkę węgierską?

Coraz popularniejsza jodełka węgierska to parkiet drewniany, który układa się z cienkich i wąskich deszczułek przyciętych pod kątem 60 stopni. Dwie połączone ze sobą klepki tworzą kąt 120 stopni. To sprawia, że podłoga w jodełkę tego typu jest delikatniejsza i szersza od klasycznej oraz francuskiej. W dobrej jakości materiałach pióro-wpust znajduje się na skośnej krawędzi. To uławia pracę montażyście, ponieważ wierzchołki nie rozmijają się podczas układania.

Dlaczego warto wybrać jodełkę węgierską?

Elegancki parkiet jodełka niegdyś zdobił komnaty arystokratycznych pałaców i gustownie urządzone sale szlacheckich dworków. Z czasem przeniósł się do stylowych kamienic i podmiejskich rezydencji, by w okresie PRL-u zyskać ogromną popularność. Niewielkie deseczki, układane pod odpowiednim kątem, stały się ozdobą wielu polskich mieszkań, a ich właściciele szczególnie o nie dbali i regularnie cyklinowali, aby długo zachowały swoje piękno. Później trend ten nieco przygasł, by w XXI wieku powrócić, ale w nieco odmienionej formie.

Nowoczesna podłoga w jodełkę stanowi bazę dla projektów utrzymanych w wielu różnych stylach. Architekci chętnie po nią sięgają i udowadniają, że czasów swojej świetności wcale nie ma za sobą. Do wzoru klasycznego (90 stopni) i francuskiego (45 stopni) dołączyła jodełka węgierska. Połączenie doskonałych parametrów użytkowych z pięknym wzornictwem oraz rozsądna cena sprawiają, że ten rodzaj parkietu stał się dużą konkurencją dla klasycznych desek drewnianych kładzionych wzdłużnie.

Ponadczasowość

Misternie ułożony parkiet jodełka węgierska wywodzi się z rozwiązań stosowanych w architekturze już przed wiekami. Ponadczasowy charakter materiału i charakterystyczny sposób jego ułożenia sprawia, że na wiele lat stanie się mocnym elementem całego wystroju. Elegancka podłoga w jodełkę to klasyka sama w sobie, która nigdy nie wychodzi z mody. Wyróżnia się na tle paneli, ceramicznych płytek i innych okładzin, których blask z czasem przemija. Drewno jest jednym z najbardziej szlachetnych materiałów budowlanych i wykończeniowych. Deseczki dębowe lub jesionowe przypadną do gustu miłośnikom gatunków klasycznych, a bogactwo faktur egzotycznych wpisze się w nawet najbardziej wysublimowane gusta.

wystroj

Uniwersalność

Stylowa jodełka węgierska idealnie skomponuje się z każdym otoczeniem. Pięknie wygląda w przestronnym salonie, jadalni połączonej z kuchnią czy dużym holu, z którego schody prowadzą na kolejną kondygnację domu jednorodzinnego. Równie dobrze odnajdzie się w mniejszych pomieszczeniach (np. w sypialni czy gabinecie), ponieważ klepki połączone pod kątem 60 stopni prezentują się lekko i optycznie powiększają przestrzeń.

Chcesz, aby efektowna podłoga dominowała nad całą aranżacją? A może ma ją subtelnie uzupełniać? Parkiet w jodełkę węgierską sprawdzi się w każdej z tych ról. Jest bardzo wyrazisty i przyciąga uwagę gęstym usłojeniem, dlatego nie wymaga wielu dodatków. Jasny jesion czy dąb staną się delikatniejszym tłem, a ciemne – barwione mogą pełnić rolę najmocniejszego punktu Twojego wystroju. Jodełkę możesz łączyć zarówno z ciężkimi meblami w stylu kolonialnym, jak i wykorzystać w nowoczesnym pokoju dziennym urządzonym w duchu minimalizmu.

Wytrzymałość

Wysoka odporność mechaniczna sprawia, że podłoga w jodełkę przez wiele lat zachowuje swój nienaganny wygląd. Deseczki dębowe, jesionowe lub z gatunków egzotycznych są mocne, odporne na zarysowania i zniszczenia mechaniczne.

Prodexpol – postaw na firmę z wieloletnim doświadczeniem!

Chcesz, aby luksusowa jodełka węgierska zagościła w Twoich progach? Firma Prodexpol to producent podłóg drewnianych z wieloletnim doświadczeniem. Nasz historia sięga 1930 roku, kiedy powstał pierwszy zakład stolarski, z którego z czasem rozwinęło się prężnie działające przedsiębiorstwo. Obecnie prowadzimy salon w Warszawie i sprzedaż online, dostarczając klientom najwyższej jakości desek podłogowych i paneli. Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych kolekcjach? Zapraszamy do kontaktu!