Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania o drewnianych podłogach!

Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania o drewnianych podłogach!

Podłogi drewniane to niezwykle popularne rozwiązanie wśród osób ceniących jakość i piękny wygląd. Posiadasz drewniane deski i zastanawiasz się jak o nie zadbać? A może planujesz ich zakup? Wiemy, jak wiele pytań może się wówczas pojawić. Właśnie dlatego mamy dla Ciebie odpowiedzi na najczęstsze wątpliwości dotyczące podłóg z drewna. Sprawdź je i wykorzystaj w praktyce – na pewno się przydadzą.

Odpowiadamy na pytania dotyczące podłóg drewnianych

Dobrze zachowane deski drewniane dodadzą uroku każdemu wnętrzu. To ponadczasowy i uniwersalny rodzaj podłogi, który sprawdza się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych aranżacjach. Dzięki temu, że deski mogą być wykonane z różnych gatunków drewna, łatwo dopasujesz je do swoich potrzeb. Podobnie jest z wykończeniem podłogi – decydując o jego rodzaju (lakierowana czy olejowana) możesz nadać pomieszczeniu oryginalnego charakteru.

Drewno to naturalny surowiec, który charakteryzuje się również wysoką trwałością i odpornością na zniszczenia. Piękny wygląd podłogi z drewna zależy jednak również od tego, jak o nią dbasz. Pewnie masz kilka pytań dotyczących tego tematu? Znakomicie! Zebraliśmy najpopularniejsze z nich – znajdziesz je poniżej wraz z odpowiedziami.

Jak odpowiednio pielęgnować podłogę drewnianą?

Jeśli posiadasz w swoim domu podłogi drewniane, musisz znać podstawowe zasady ich pielęgnacji. Zyskasz w ten sposób czystość i atrakcyjny wygląd desek bez obaw o ich uszkodzenie. Pamiętaj zatem, żeby:

W przypadku powierzchni olejowanych raz w roku warto również zakonserwować deski, stosując profesjonalne środki do konserwacji.

Jak często cyklinować podłogę drewnianą?

Cyklinowanie to czynność polegająca na zdzieraniu wierzchniej, zniszczonej warstwy drewna przy pomocy maszyny szlifującej. Jak często należy cyklinować deski drewniane? Całkowita renowacja podłogi jest wskazana, kiedy pojawią się na niej liczne wgłębienia oraz rysy, a jej powierzchnia stanie się matowa. Zazwyczaj ma to miejsce po co najmniej 10 latach.

Zanim drewniana podłoga będzie wymagała cyklinowania, pamiętaj, żeby zabezpieczyć ją przed zniszczeniem. Pomoże w tym utrzymanie optymalnej temperatury w wysokości 18-22°C. Drewno nie lubi też za wysokiej wilgotności, dlatego lepiej, gdy nie przekracza 65%. Co ważne, nie może być ona też zbyt niska – nie powinna spadać poniżej 50%.

odpowiedzi

Czy mogę myć podłogę drewnianą mopem parowym?

Podłogi drewniane (zarówno te pokryte woskiem, jak i olejowane) są bardzo wrażliwe na działanie wody. Z tego powodu, nie jest zalecane stosowanie mopa parowego. Wysoka temperatura może rozpuścić wrażliwe zabezpieczenia oraz spowodować ścieranie powierzchni ochronnych. Woda powoduje natomiast matowienie, pączenie oraz zmianę wymiarów desek. 

Lepszym rozwiązaniem są tradycyjne mopy, które umożliwiają dokładne wyciśnięcie wody. Dobrze sprawdzą się m.in. płaskie mopy z mikrofibry oraz mopy obrotowe. Końcówka mopa powinna być wilgotna (nie może być mokra) oraz zapewniać podłodze maksymalną suchość. Dzięki temu usuniesz wszelkie zabrudzenia i jednocześnie zabezpieczysz deski przed zniszczeniem. Mokre plamy na podłodze, wycieraj zaś na bieżąco zwykłą, suchą szmatką.

Jak zabezpieczyć podłogę drewnianą przed zarysowaniami?

Zarysowania to poważny problem estetyczny. Można usunąć je za pomocą profesjonalnych wosków renowacyjnych – zejdą jedynie w wyniku cyklinowania i renowacji. Lepiej im zapobiegać i zabezpieczyć przed nimi deski drewniane. Jak? Oto nasze wskazówki:

Po więcej porad odwiedź blog prodexpol.pl

Wiesz już jak dbać o drewnianą podłogę w swoim domu? Jeśli potrzebujesz jeszcze więcej wskazówek, sprawdź naszego bloga. Na prodexpol.pl znajdziesz porady dotyczące m.in. wyboru rodzaju podłogi oraz aranżacji pomieszczenia. I nie musimy chyba nawet przypominać, gdzie kupisz deski drewniane w Warszawie – sprawdź nasz sklep i postaw na certyfikowane drewno oraz ponad 90 lat doświadczenia.