Drewniana podłoga – jak skutecznie o nią dbać?

Drewniana podłoga – jak skutecznie o nią dbać?

Drewniane podłogi od lat cieszą się niesłabnącą popularnością ze względu na swoje walory estetyczne oraz trwałość. Aby cieszyć się ich pięknem przez wiele lat, konieczne jest odpowiednie dbanie o ich wygląd i prawidłowe czyszczenie. Poniżej znajdziesz kilka kluczowych zasad pielęgnacji drewnianych podłóg.

 

Codzienna pielęgnacja podłogi z drewna

Gdy zależy Ci na tym, aby uniknąć konieczności zbyt szybkiej renowacji drewnianej podłogi, to trzeba dbać o jej stałą pielęgnację. Bez względu na to, czy jest to parkiet podłogowy, czy deska, należy utrzymywać podłogę w dobrym stanie.

Przede wszystkim należy zadbać o:

·       odkurzanie i zamiatanie – element ten jest podstawą codziennej pielęgnacji drewnianych podłóg. Do tego celu najlepiej sprawdzają się odkurzacze z miękkimi końcówkami lub delikatne szczotki do podłogi, które nie zarysują powierzchni drewna.

·       mycie podłogi z drewna – pamiętaj jednak, aby do mycia drewnianych podłóg używać dobrze wykręconego, wilgotnego mopa. Ważne jest, aby unikać nadmiaru wody, ponieważ wilgoć może prowadzić do pęcznienia i odkształcania drewna. Najlepiej sprawdzają się środki przeznaczone specjalnie do drewnianych podłóg, które nie tylko myją, ale także pielęgnują drewno.

 

Skuteczna ochrona drewnianej podłogi przed uszkodzeniami

Wszystkie drewniane podłogi są podatne na zarysowania, dlatego warto zabezpieczyć nogi mebli filcowymi podkładkami. Przy przesuwaniu cięższych mebli, najlepiej podnieść je, zamiast przesuwać po podłodze. W miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak przedpokój lub jadalnia, warto położyć dywaniki, które ochronią parkiet lub deski podłogowe przed nadmiernym ścieraniem.

 

Konserwacja podłogi z drewna

Dodatkowo drewniane podłogi olejowane lub woskowane wymagają regularnej konserwacji. Olejowanie należy przeprowadzać co kilka miesięcy, w zależności od intensywności użytkowania podłogi. Woskowanie z kolei pomaga zachować naturalny blask drewna i chroni je przed wilgocią.

Jeśli jest to podłoga lakierowana, warto co kilka lat odświeżać powłokę lakierniczą. Lakier tworzy na powierzchni drewna twardą, ochronną warstwę, która zapobiega uszkodzeniom mechanicznym i wpływowi wilgoci.

Natomiast w sytuacji, kiedy to na podłodze drewnianej np. z deski dąb champange pojawią się małe rysy można usunąć je za pomocą specjalnych wosków do drewna, które wypełniają uszkodzenie i dopasowują się kolorem do reszty podłogi. W przypadku głębszych uszkodzeń może być konieczne zastosowanie szlifierki i ponowne zabezpieczenie powierzchni.

Wysoka jakość od producenta parkietu oraz deski podłogowej

 

Nawet przy najlepszej pielęgnacji, drewniane podłogi co kilka lat wymagają profesjonalnej konserwacji. Szlifowanie i ponowne lakierowanie lub olejowanie to zabiegi, które warto zlecić specjalistom, aby przedłużyć żywotność podłogi i przywrócić jej pierwotny blask. Warto też pamiętać, że jakość kupionego materiału na podłogę też ma znaczenie. W naszym firmowym sklepie znajdziesz parkiety i deski podłogowe, które pozwolą cieszyć się pięknem drewna przez wiele lat.