Panele – jakie mają wady i zalety?

Panele – jakie mają wady i zalety?

Panele – jakie mają wady i zalety?

Panele podłogowe cieszą się bardzo dużą popularnością, stając się tańszą alternatywą dla drewnianych podłóg. Są dostępne w najróżniejszych odsłonach kolorystycznych, dzięki czemu każdy ma szansę znaleźć dla siebie odpowiednią tonację. Warto nieco bliżej poznać najważniejsze zalety i wady paneli podłogowych!

Główne zalety paneli podłogowych:

1. Atrakcyjna cena

Drewniane parkiety dla wielu osób są dość drogim rozwiązaniem, dlatego szukają tańszej alternatywy. W takim przypadku doskonałym wyborem okażą się panele, które można kupić w bardzo atrakcyjnych cenach. Dodatkowo świetnie imitują podłogi drewniane, dlatego nic dziwnego, że cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób dysponujących ograniczonym budżetem.

2. Łatwy montaż

Kolejnym atutem paneli jest ich łatwy montaż. Nawet osoby bez doświadczenia mogą samodzielnie położyć je na podłodze. Warto podkreślić, że w panelach stosuje się dodatkowe ułatwienia, dzięki którym ich montaż staje się jeszcze prostszy. Przykładem jest specjalny system zatrzaskowy typu ,,klik’’, pozwalający na błyskawicznie łączenie ze sobą paneli.

3. Szeroki wybór tonacji

Zaletą paneli jest także bardzo zróżnicowany wybór dostępnych kolorów i wzorów. Można zdecydować się nie tylko na najpopularniejsze tonacje brązu, beżu czy szarości, ale także na ciemny grafit lub czerń. Przykładem jest chociażby panel podłogowy klasy premium Silent Vulcano jodełka, utrzymany w czarnym odcieniu. Warto też wspomnieć o szerokim wyborze tekstur. Z łatwością można znaleźć panele podłogowe do złudzenia przypominające na przykład naturalne drewno lub płytki ceramiczne.

4. Wytrzymałość

Wysokiej jakości panele charakteryzują się wyjątkową trwałością i wytrzymałością, co stanowi ich kolejny atut. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach o zwiększonym natężeniu ruchu. Warto też wspomnieć o dobrej odporności na ścieranie, co pozwala na długo zachować estetyczny wygląd podłogi. Panele winylowe nie są także podatne na promieniowanie UV, dlatego nie blakną pod wpływem słońca. Ponadto, z łatwością można je również utrzymać w czystości - zazwyczaj wystarczy przetrzeć mokrą szmatką.

 

Wady paneli

1. Brak możliwości renowacji

Jedną z kluczowych wad paneli jest brak możliwości przeprowadzenia ich renowacji. Jak wiadomo, parkiety drewniane można cyklinować i odnawiać, co pozwala szybko przywrócić estetyczny wygląd. Tymczasem w przypadku uszkodzenia paneli zazwyczaj konieczna jest ich wymiana na nowe.

2. Niewystarczająca izolacja akustyczna

Minusem paneli jest także niewystarczająca izolacja akustyczna, szczególnie w porównaniu do podłogi drewnianej. Należy jednak podkreślić, że wiele zależy od zastosowanych przez producenta technologii. Niektóre panele gwarantują bowiem dobrą izolację akustyczną - przykładem jest panel podłogowy Original Planks z podkładem korkowym, który znakomicie pochłania hałasy.

Dodatkowo warto też wspomnieć, że tańsze wersje paneli często są znacznie mniej atrakcyjne od desek z prawdziwego drewna i w niewystarczającym stopniu imitują naturalny surowiec. Ich wadą bywa także chłodna w dotyku powierzchnia, co może negatywnie wpływać na komfort cieplny.

Podsumowanie

Jeśli chcesz zdecydować się na panele podłogowe, postaw na produkty najwyższej jakości. Szeroki wybór winylowych propozycji czeka na Ciebie w Prodexpol! Oferujemy wytrzymałe panele podłogowe z różnymi wariantami podkładów, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagających klientów.