Parkiety jodełka - czym tak naprawdę się różnią?

Parkiety jodełka - czym tak naprawdę się różnią?

Efektowne parkiety typu jodełka doskonale sprawdzą się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach. Na końcowy wygląd podłogi w tym przypadku wpływa zastosowany wzór układanych desek. Poznaj najbardziej znane parkiety jodełka i zastanów się, który z nich najlepiej sprawdzi się w Twoim domu!

 

Jodełka klasyczna (angielska)

 

Jednym z najpopularniejszych rodzajów parkietów typu jodełka jest wariant klasyczny (angielski). Wyróżnia się on charakterystycznym ułożeniem desek - pod kątem 90 stopni względem siebie. W efekcie na podłodze tworzy się zygzakowaty wzór, który łączy w sobie dynamikę skośnych linii z harmonią symetrii. Jeśli zależy Ci na ułożeniu płytek właśnie pod kątem prostym, zwróć uwagę na przykład na parkiet jodełka klasyczna Dąb Alpina, zachwycający naturalną strukturą drewna dębowego.

 

Jodełka francuska (chevron)

 

Alternatywą dla klasycznej jodełki może być jodełka francuska, znana także pod nazwą chevron. W tym przypadku deski przycina się pod kątem 45 lub 60 stopni, a sposób ich ułożenia przywodzi na myśl kształt strzały. Francuska jodełka wyróżnia się nowoczesnym designem i znakomicie komponuje się między innymi z aranżacjami w stylu skandynawskim, rustykalnym czy eklektycznym. Doskonale sprawdzi się, aby dodać do wnętrza odrobinę dynamiki. Jeżeli liczysz właśnie na taki efekt, możesz zdecydować się chociażby na Fertig parkiet jodełka francuska dąb alabastro, który wyróżnia się wyrazistymi liniami słojów.

 

Jodełka hiszpańska i jodełka podwójna

 

Płytki w jodełkę możesz ułożyć także w taki sposób, aby tworzyły podwójne zygzaki. W tym przypadku będzie to wzór nazywany jodełką hiszpańską, który cieszy się popularnością głównie wśród osób preferujących dynamiczny design. Należy jednak podkreślić, że położenie takiej podłogi jest dość czasochłonne, ponieważ wymaga bardzo precyzyjnego dopasowania płytek przy zachowaniu specyficznego układu skomplikowanego, gęstego wzoru. Nieco prostszą propozycją w montażu jest podwójna jodełka, która polega na układaniu desek parami w klasyczny wzór jodełki. To doskonały wybór, aby optycznie nadać przestrzeni więcej głębi. Możesz postawić na podwójne układanie desek, sięgając na przykład po parkiet jodełka w kolorze dębu rustykalnego, który świetnie sprawdzi się w różnych aranżacjach.

 

Parkiety jodełka w różnych tonacjach - co warto wybrać?

 

Poszczególne parkiety typu jodełka różnią się między sobą nie tylko kształtem ułożenia płytek, ale także kolorystyką. Dzięki temu w zależności od wybranego rodzaju drewna możesz położyć podłogę dostosowaną kolorystycznie do specyfiki wnętrza. Jeśli zależ Ci na optycznym powiększeniu pomieszczenia, postaw na jasne tonacje, takie jak dąb white trufle czy jesion jasny. Z kolei dla amatorów ciemniejszych gatunków drewna świetnym wyborem będzie chociażby orzech amerykański czy dąb como.

 

Podsumowanie

 

Parkiety jodełka są dostępne w wielu konfiguracjach, co ułatwia położenie idealnej podłogi. Możesz zdecydować się na ustawienie desek pod różnymi kątami, w zależności od indywidualnych preferencji. Zwróć także uwagę na szeroki wybór tonacji – w naszym sklepie czekają na Ciebie zarówno rodzime gatunki drewna, jak i bardziej egzotyczne propozycje.