Podłoga drewniana - jaka jest jej cena? Co na to wpływa?

Podłoga drewniana - jaka jest jej cena? Co na to wpływa?

Wiele osób rezygnuje z położenia podłogi drewnianej, obawiając się zbyt wysokich kosztów. Tymczasem niektóre rodzaje parkietów są dostępne w bardzo korzystnej cenie i mogą przy tym stać się kluczowym elementem całej aranżacji. Sprawdź, które z nich okażą się najtańsze!

Ile kosztuje podłoga drewniana?

Trudno jednoznacznie określić, ile kosztuje podłoga drewniana, ponieważ zależy to od wielu czynników. Można jednak orientacyjnie uogólnić, że średnie ceny zazwyczaj rozpoczynają się od 100-150 zł za m2. W przypadku litych desek zazwyczaj koszty oscylują w granicach od 200 do 300 zł za m2. Jeśli jednak zależy Ci na płytkach na bazie egzotycznych gatunków drewna, musisz liczyć się z wyższymi cenami - nawet do 600 zł za m2.

Cena podłogi drewnianej a rodzaj drewna

Kluczowym czynnikiem wpływającym na cenę podłogi drewnianej jest wykorzystany przez producenta rodzaj drewna. Jeśli w produkcji zastosowano gatunek łatwo dostępny, zazwyczaj można liczyć na niższe koszty. Do najtańszych propozycji należą między innymi deski podłogowe wykonane na bazie sosny, świerku, olchy lub brzozy. Stanowią one doskonałą propozycję głównie do pomieszczeń, które nie są intensywnie użytkowane - zwykle nie zaleca się ich do lokali komercyjnych. Wśród wymienionych gatunków nieco droższa jest brzoza, ponieważ odznacza się umiarkowaną trwałością. Łatwo dostępne są również dębowe deski podłogowe, ale w tym przypadku należy liczyć się z wyższą ceną. Warto dodać, że podłogi dębowe są twarde i bardzo wytrzymałe, co dodatkowo wpływa na zwiększone koszty. W podobnej cenie dostępny jest jesion. Nieco droższe będą deski podłogowe na bazie orzecha. Na najwyższe koszty musisz się przygotować, jeśli zależy Ci na egzotycznych gatunkach drzew - możesz zdecydować się na przykład na orzech amerykański lub merbau.

Co wpływa na cenę podłogi drewnianej?

Nie tylko gatunek drewna ma kluczowy wpływ na koszty drewnianej podłogi. Cena jest także zależna od tego, czy zdecydujesz się na parkiet, czy też wybierzesz deski podłogowe. Zazwyczaj parkiety drewniane są droższym rozwiązaniem, szczególnie jeśli wybierzesz propozycje na bazie litego drewna. Nieco tańsze będą natomiast deski produkowane z kilku warstw drewna. Warto podkreślić, że pod względem finansowym jedną z najkorzystniejszych opcji jest zakup mozaiki parkietowej. Niewątpliwie wpływa na to technologia produkcji - elementy mozaikowe łatwiej się produkuje niż deski w całości wykonane z litego drzewa. Cena podłogi drewnianej zależy także od kosztów związanych z jej położeniem - w tym zakresie najdroższe są parkiety.

Podsumowanie

Jeśli chcesz kupić tanie deski podłogowe lub parkiety, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W Prodexpol udostępniamy produkty na bazie najróżniejszych gatunków drewna - w sprzedaży znajdziesz zarówno deski z rodzimych gatunków, takich jak dąb czy jesion, jak i egzotyczne propozycje. Nie wiesz, jaki rodzaj deski lub parkietu będzie dobrym wyborem? Skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy Ci dopasować odpowiedni gatunek drewna do Twoich oczekiwań.