Jak przygotować dom na montaż podłogi drewnianej?

Jak przygotować dom na montaż podłogi drewnianej?

Montaż podłogi drewnianej to inwestycja, która wymaga starannego przygotowania powierzchni, aby zapewnić długowieczność i estetykę nowo zamontowanej podłogi. Kluczowym krokiem w tym procesie jest oczywiście znalezienie doświadczonego specjalisty, który wykona prace, ale także przygotowanie przestrzeni, na której powstanie podłoga. Oto kilka kroków, które warto wykonać, przygotowując powierzchnię przed rozpoczęciem prac:

Właściwie przygotowane podłoże redukuje ryzyko uszkodzeń i zapewnia trwałość oraz piękny wygląd podłogi przez wiele lat.

Wymagane narzędzia i materiały

Układanie podłogi drewnianej jest zadaniem wymagającym dużej precyzji i doświadczenia, z tego względu warto powierzyć je profesjonaliście. Jednak po zarezerwowaniu terminu prac u eksperta można skonsultować z nim, zgromadzenia jakich narzędzi lub materiałów oczekuje on od nas, a które dostarczy wraz z usługą. W wielu przypadkach parkieciarz ma już gotowy zestaw potrzebnych sprzętów, a także kontakty, które umożliwią mu zamówienie zarówno desek, jak i pozostałych wymaganych materiałów, ale będzie się to wiązało z podwyższeniem ceny usługi – o materiał i czasami także opłatę za pośredniczenie w zakupie.

Alternatywą dla powierzenia zakupu specjaliście jest samodzielny dobór desek, kleju i innych elementów podłogi drewnianej, co wiąże się z większymi nakładami czasowymi, ale może dać realne obniżenie kosztów inwestycji. Samodzielny zakup pozwala nam zdecydować się na ofertę sklepu niezależnie od tego, z kim współpracuje ekspert. To oznacza, że możemy podjąć decyzję po porównaniu cen desek w różnych sklepach specjalistycznych, hurtowniach czy marketach. Doskonałą alternatywą są również zakupy w sklepach online, a także sprawdzanie ofert na platformach typu Allegro czy Amazon, gdzie często można znaleźć atrakcyjne ceny. 

Specjalistyczne outlety budowlane również są warte rozważenia, chociaż tu trzeba uważać – sklep może nie posiadać wystarczającej ilości materiału na naszą podłogę. Dlatego przed zakupem danej deski konieczne są wtedy precyzyjne obliczenia ilości materiału, którego potrzebujemy, wraz z uwzględnieniem niewielkiego zapasu na potencjalne straty. Jeśli sklep nie dysponuje wystarczającym zapasem desek, aby pokryć nasze zapotrzebowanie – musimy poszukać innego modelu. Pamiętając o właściwym przygotowaniu i doborze odpowiednich materiałów, gwarantujesz sobie zakończenie projektu bez komplikacji i z efektem, który przetrwa lata.

Kluczowe techniki montażu podłogi drewnianej

Choć specjalista najpewniej zaproponuje najskuteczniejszy rodzaj montażu dla danego pokoju, warto wiedzieć, czym różnią się poszczególne sposoby. Obecnie na rynku trzy najpopularniejsze techniki montażu to:

Typowe błędy przy przygotowaniu do montażu i jak ich unikać

Jak wspominaliśmy, to specjalista powinien montować deski, aby podłoga służyła nam przez lata. Jednak sam proces musi być poprzedzony przygotowaniami, w których łatwo o błąd, zwłaszcza jeśli jest to pierwszy raz, gdy decydujemy się na drewnianą podłogę. Dlatego zwróć uwagę na poniższe aspekty – ułatwi to współpracę ze specjalistą i pozwoli Ci zakończyć remont o czasie.

Jednym z najczęstszych błędów jest niewystarczające oczyszczenie i wyrównanie podłoża, jeśli ustaliliśmy z ekspertem, że przygotowanie jest po naszej stronie. Nierówności mogą prowadzić do późniejszego skrzypienia lub nierównego ułożenia desek. Choć możliwe, że profesjonalny parkieciarz zauważy je na czas i dokona niezbędnych poprawek, to wydłuży czas jego pracy, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Równie istotne jest usunięcie wszelkich przedmiotów z pomieszczenia – zarówno tych stojących na podłodze (co oczywiste), jak i wiszących na ścianach. Pozostawienie ich może nie tylko utrudnić prace, ale także prowadzić do ich uszkodzenia – jeśli obraz w antyramie spadnie nawet na niedokończoną podłogę, najpewniej stłucze się, a przy okazji może doprowadzić do powstania wypaczenia, jeśli zdecydowaliśmy się na miękkie deski, a obraz uderzył o nie np. ostrą krawędzią albo rogiem.

Nie wolno także lekceważyć ilości potrzebnego materiału – niedoszacowanie może skutkować potrzebą dokupienia desek z innej partii, co może prowadzić do różnic kolorystycznych i strukturalnych, nie wspominając o przerwie w pracach i wydłużeniu remontu. Aby unikać tych błędów, zaleca się dokładne zaplanowanie każdego etapu prac oraz konsultacje z doświadczonym specjalistą, który pomoże ocenić stan techniczny podłoża oraz potrzeby materiałowe przed przystąpieniem do montażu.

Pielęgnacja podłogi po montażu

Po zakończeniu procesu, jakim jest montaż podłogi drewnianej, niezwykle istotne jest, aby skupić się na jej pielęgnacji i konserwacji. Odpowiednie działania zapewnią podłodze długowieczność oraz zachowanie jej estetycznego wyglądu na lata. Drewniana podłoga wymaga szczególnej uwagi, dlatego regularna pielęgnacja jest kluczowa. Przede wszystkim zadbaj o codzienne usuwanie zanieczyszczeń, takich jak kurz i piasek, które mogą powodować drobne zarysowania. W tym celu warto używać miękkiej miotły lub odkurzacza z odpowiednią końcówką.

Właściwa konserwacja podłogi drewnianej obejmuje również zastosowanie dedykowanych środków czyszczących, które nie zawierają agresywnych chemikaliów mogących uszkodzić powierzchnię drewna. Oto kilka zasad, które warto przestrzegać:

Dbając o regularną pielęgnację i konserwację, podłoga drewniana zachowa swoje właściwości użytkowe oraz piękny wygląd przez wiele lat.