Klasyfikacja drewna

Klasyfikacja drewna

KLASYFIKACJA DREWNA

Dokonując wyboru drewna na podłogę, należy wziąć pod uwagę, że deski jako produkt naturalny mogą być zróżnicowane nawet w ramach jednej partii. Wynika to z faktu, że każde drzewo jest inne, nawet w obrębie tego samego gatunku. Aby ułatwić wybór, drewno podzielone jest na cztery bazowe klasy: Natur, Rustical, Country, Gestreift.

Warto w tym miejscu podkreślić, że klasy te nie mają żadnego związku z jakością obróbki, a wyłącznie z wizualnym charakterem klasy drewna.

Każda z klas pozwala stworzyć na podłodze inny efekt estetyczny, od gładkiego wzoru drewna aż po efektowną, rustykalną kompozycję o bogatym rysunku. Dzięki takiemu rozwiązaniu podłogę można idealnie dopasować do indywidualnego stylu wnętrza, nie tylko w oparciu o kolor, lecz również fakturę i rysunek drewna.

Klasa Natur to deski o naturalnym, zróżnicowanym układzie słojów, które na podłodze tworzą subtelny wzór. Najbardziej zróżnicowane deski można znaleźć natomiast w klasach Rustical i Country. W pierwszej z nich, oprócz małych i średnich sęków, dopuszcza się występowanie delikatnych przebarwień, co powoduje, że podłoga może sprawiać wrażenie cieniowanej. Natomiast decydując się na deski w klasie Country, można uzyskać ciekawy efekt postarzanej podłogi, z widocznymi dużymi sękami, wypełnionymi pęknięciami i sporadycznie występującym drewnem bielastym. Klasa gestreift to wzorzysta podłoga z białymi smugami.

.

Selekt - według normy PN-EN 13226: O

Natur - według normy PN-EN 13226:  Δ 

Rustical - według normy PN-EN 13226:  Π 

Country - według normy PN-EN 13226:  Δ/Π 

Bielasty / Living (Geistreift)– podłoga o urozmaiconej kolorystyce, dowolny układ słojów, wyraźnie przebarwienia ze zdrowym bielem, dopuszczalne niewielkie zdrowe i zepsute sęki.

Antyk / Mix  - podłoga pozaklasowa , wszystkie cechy dopuszczalne bez ograniczeń

Z uwagi na niemożliwe do uniknięcia różnice przy sortowaniu, dopuszcza się w danej klasie do 2% deszczułek o niższej jakości.