Prodexpol - podłogi drewniane
PL EN
Zamów wycenę

Parkiet z drewna – różnorodność i naturalność

Podłogę można wykonać z różnych materiałów i w różny sposób. Przykładem jest parkiet z drewna, kojarzący się z tradycją, trwałością i uniwersalnością. Od dekad zapisuje się w aranżacjach polskich domów i mieszkań. Ułożyć go można praktycznie na każdej powierzchni: betonie, podkładzie cementowym lub gipsowym, na deskach, płytach drewnopochodnych. Poprzez różnorodność barw, usłojenie, nadaje on elegancki klimat każdemu pomieszczeniu, a do tego jeszcze idealnie izoluje akustycznie i termicznie.

Moc deszczułek
Parkiet z drewna to nic innego jak układane według określonego wzoru, deszczułki (inaczej klepki). Z reguły ich długość wynosi 250-500 mm, szerokość 70 mm, a grubość 15 lub 22 mm. W zależności od indywidualnych upodobań oraz przewidywanych nakładów finansowych można ułożyć go na wiele sposobów i stworzyć parkiet z drewna:

tradycyjny (klasyczny) – czyli w jodełkę, cegiełkę lub kwadraty, z jednego gatunku drewna, łączonego na wpusty i pióra,
dekoracyjny – z wielu gatunków drewna, o różnych kształtach i kolorach,
mozaika – to z kolei uproszczona wersja parkietu, który tworzy się za pomocą niewielkich, różnokolorowych deszczułek (nazywanych paluszkami), o długości rzędu 120-160 mm oraz 8 mm grubości,
przemysłowy – wykorzystywane do jego stworzenia deszczułki mają 8-10 mm szerokości i ok. 22 mm grubości. Układa się je w płyty z wykorzystaniem taśmy samoprzylepnej i przykleja do podłoża klejem,
warstwowy – może mieć dwie lub trzy warstwy, a zewnętrzna jest fabrycznie lakierowana lub oljowana, deszczułki łączone są na pióro i wpust, ma charakter dekoracyjny.
Do ułożenia parkietu wykorzystać można zarówno krajowe gatunki drewna takie jak np. buk, dąb, jesion, jak i drzewo egzotyczne – m.in. teak, jatobę, merbau, doussie. Nie jest to tak prosta czynność, jak w przypadku paneli i wymaga nieco więcej czasu i cierpliwości. Po położeniu parkietu z drewna trzeba go jeszcze odpowiednio zabezpieczyć. Idealną funkcję ochronną pełnić będzie lakier lub olej – w zależności od tego, kto, co woli. Lakier może być błyszczący, matowy lub półmatowy. Zabezpiecza on parkiet przed zarysowaniami i uszkodzeniami. Do tego jeszcze podłogę łatwiej utrzymuje się w czystości, ponieważ lakier stanowi skuteczną blokadę dla brudu.

Z kolei olej nie jest już tak dobrą powłoką ochronną jak lakier, za to doskonale podkreśla naturalny charakter drewna. Zaolejowany parkiet można punktowo naprawiać w przypadku niewielkich uszkodzeń. Oprócz tego trzeba go odświeżać co najmniej raz na rok.

Dlaczego właśnie parkiet z drewna?
Drewno od wielu lat jest bliskie człowiekowi i wykorzystuje jego estetykę oraz praktyczność w budownictwie. Zastanawiając się nad zaletami kładzenia drewnianego parkietu, można wymienić ich bardzo wiele, łącznie z tą, że odpowiednio zakonserwowany może służyć użytkownikom przez lata. Poza estetycznymi walorami ma też wiele praktycznych. Do największych zalet parkietu z drewna zaliczyć można m.in.:

duży wybór gatunków drewna,
wiele rozmiarów, kształtów i kolorów klepek,
korzystna cena,
dzięki temu, że wierzchnia warstwa parkietu jest grubsza, można go wielokrotnie cyklinować i odświeżać,
naturalny i niepowtarzalny wygląd,
doskonałe rozwiązanie dla alergików,
trwałość,
przyjazny i miły w dotyku,
sprawdza się w stylistyce nowoczesnej i tradycyjnej,
ma działanie antystatyczne, czyli nie przyciąga za mocno kurzu,
ma świetne parametry izolacyjne i akustyczne.
Drewniany parkiet cenowo uzależniony jest od gatunku drewna, jego klasy. Droższy z pewnością będzie z drewna egzotycznego. Do tego jeszcze trzeba doliczyć fachowy montaż. Lepiej samemu za to się bowiem nie brać, bo położenie takiej podłogi wymaga naprawdę doświadczenia i wiedzy. Ponadto parkiet z drewna jest stabilną konstrukcją. Aby przedłużyć jego żywot, przede wszystkim ważne jest jego czyszczenie zwłaszcza na sucho. Jeśli już przecieramy podłogę na mokro, to szmatką lub mopem maksymalnie wyciśniętymi, aby bardzo szybko wyschła.