Jak dbać o drewnianą podłogę wysokiej jakości? Podpowiadamy!

Jak dbać o drewnianą podłogę wysokiej jakości? Podpowiadamy!

Są trwałe, eleganckie i nigdy nie wychodzą z mody. Deski podłogowe pasują zarówno do aranżacji klasycznych, jak i skandynawskich czy nowoczesnych. Jest to jednak dość wymagający materiał, który należy odpowiednio pielęgnować. Jak dbać o ekskluzywne drewniane podłogi, aby długo cieszyć się ich nienagannym wyglądem? Odpowiadamy! Poznaj sprawdzone sposoby i uniknij błędów podczas sprzątania.

Podłoga drewniana – piękno, o które należy zadbać

Ten szlachetny materiał wykończeniowy jest ceniony już od wieków. Deski podłogowe można ułożyć w reprezentacyjnym salonie, jadalni, sypialni, przedpokoju czy gabinecie. Wystarczy dobrać odpowiednią kolorystykę, aby dobrze dopasowały się zarówno do przestronnych, jak i niewielkich pomieszczeń wymagających optycznego powiększenia. Podłoga drewniana sprawia, że wnętrza nabierają przytulnego charakteru.

Klasyczne piękno łączy się z walorami użytkowymi. Ten naturalny surowiec jest odporny na zarysowania, wgniecenia czy duży nacisk, a wszelkie zniszczenia (powstałe wskutek normalnej eksploatacji) można naprawić w procesie renowacji. Drewno jest także ciepłe, nadaje się pod ogrzewanie podłogowe i powinno przypaść do gustu użytkownikom ceniącym sobie ekologię. Parkiet wymaga jednak prawidłowego zabezpieczenia przed uszkodzeniami. Nóżki mebli oklej warstwą filcu, a szpilki i buty na obcasie czy korku zamień na miękkie kapcie.

Ważne są także regularne zabiegi pielęgnacyjne. Nie wiesz, jak je przeprowadzać? Czytaj dalej i ciesz się nieskazitelnym wyglądem i funkcjonalnością podłogi na co dzień.

Co przygotować w celu pielęgnacji podłogi drewnianej...

Do konserwacji drewna należy przygotować odpowiednie akcesoria i środki zalecane przez producentów podłóg. W Twoim podstawowym zestawie powinna znaleźć się miękka miotła (możesz wykorzystać także odkurzacz), bawełniana ściereczka, płaski mop i specjalny płyn do podłóg drewnianych. Najlepsze są detergenty anionowe i niejonowe oraz te zawierające w swoim składzie sole nieorganiczne. Podłogi z drewna należy myć na półsucho I nie można nadmiernie moczyć drewna.

...a czego unikać?

Nie sięgaj po środki o odczynie kwasowym, które mogą szybko zniszczyć efektowny parkiet z drewna. Zrezygnuj z chemii, której używasz do czyszczenia płytek czy uniwersalnych płynów do różnego typu powierzchni. Unikaj także przegrzania pomieszczeń. Dębowe, bukowe lub orzechowe deski podłogowe najlepiej będą „pracować” w temperaturze od 17 do 24 stopni, dlatego pamiętaj o wietrzeniu pomieszczeń. Dobra cyrkulacja zapobiegnie tworzeniu się wilgoci.

deski-podlogowe

Podłoga olejowana – sposoby na skuteczną i prostą konserwację

Powierzchnie olejowane wymagają odpowiednich zabiegów, ponieważ dość łatwo jest je zniszczyć. Pierwszym krokiem jest pozbycie się kurzu, drobinek piasku i soli oraz błota, które mogłyby zostać wdeptane w podłogę. Przed drzwiami wejściowymi ustaw dużą wycieraczkę, aby wchodzący oczyszczali buty. Przynajmniej 1-2 razy w tygodniu dokładnie odkurzaj podłogę lub zmiataj zabrudzenia szczotką z miękkim włosiem.

Gdy pozbędziesz się fizycznych zanieczyszczeń, możesz przystąpić do mycia. Do wiaderka wlej zimną wodę i odrobinę płynu – zachowaj proporcje podane na opakowaniu. Zbyt duża ilość detergentu może naruszyć delikatną warstwę zabezpieczającą. Do zabiegu polecamy mop z płaską końcówką, który dobrze rozprowadza wodę i pozwala doczyścić nawet trudnodostępne miejsca. Zrezygnuj z modeli sznurkowych, które trudno jest dokładnie wycisnąć. Parkiet z drewna nie lubi wody i wilgoci. Pozostawienie na nim nierównomiernych plam mogłoby doprowadzić do pęcznienia i tworzenia się nieestetycznych wybrzuszeń, dlatego mocno wykręcaj mopa. Nie mogą kapać z niego krople, ma być jedynie lekko wilgotny, a nie mokry. Dobrą praktyką jest przetarcie umytej powierzchni suchą ściereczką, która wchłonie ewentualny nadmiar wody. Do podłogi zaimpregnowanej olejem nie można używać płynów usuwających tłuszcze, gdyż grozi to starciem impregnatu!

Szukasz wytrzymałych desek podłogowych do swojego mieszkania? Sprawdź ofertę firmy Prodexpol!

Urządzasz właśnie nowe mieszkanie lub planujesz generalny remont i zależy Ci na podłodze łączącej wysoką trwałość z funkcjonalnością oraz eleganckim wyglądem? W Prodexpol znajdziesz wytrzymałe deski podłogowe utrzymane w stylu klasycznym oraz nowoczesnym. Polecamy m.in. dąb, jesion i parkiety egzotyczne. Bogactwo kolorów i wykończeń pozwoli Ci dobrać materiały, dzięki którym stworzysz niepowtarzalne wnętrza. Sprawdź nasze kolekcje!