Drewniana podłoga w łazience? Tak, to możliwe!

Drewniana podłoga w łazience? Tak, to możliwe!

Chcesz stworzyć przytulną łazienkę, która stanie się jednym z ulubionych miejsc domowników? Surowcem, który pozwalają zyskać taki efekt, jest drewno. Czy jednak deski drewniane nadają się do wilgotnego pomieszczenia przeznaczonego do kąpieli? Jak najbardziej! Należy jednak wybrać odpowiednie gatunki drewna i zadbać o ich prawidłowe zabezpieczenie oraz eksploatację. Przeczytaj nasze wskazówki i ciesz się wymarzoną aranżacją, która przez długi czas będzie prezentować się niczym nowa.

Marzysz o drewnianej podłodze w łazience?

Naturalne drewno powszechnie uchodzi za materiał przeznaczony przede wszystkim do salonu, sypialni czy przedpokoju. Marzy Ci się efektowna mozaika merbau lub deska dąb w łazience? Pamiętaj, że to właśnie tutaj ryzyko kontaktu podłogi z wodą jest największe. Klasyczne płytki, gres i kamień łatwo jest utrzymywać w czystości, dlatego są wybierane najczęściej. Z powodzeniem możesz jednak wprowadzić do swojego wystroju także drewno. Jest ono lżejsze i stanowi bardzo ciepły oraz świeży akcent.

Na łazienkowej posadzce nie można jednak ułożyć dowolnych desek. Muszą one wyróżniać się wysoką odpornością na wilgoć.

Gdy zdecydujesz się na deski drewniane, pamiętaj, że muszą one zostać zabezpieczone przed parą wodną. Najlepiej sprawdza się olejowanie, które pozwala zachować ochronę na dłuższy czas. Jest ono alternatywą dla tradycyjnego lakierowania.

Jakie drewno wybrać do łazienki?

W wilgotnych pomieszczeniach najlepsze będą twarde gatunki drewna, które nie chłoną wody. Powinny być odporne na odkształcanie i urazy mechaniczne. Pod uwagę warto wziąć parametr paczenia. Jest to różnica między statycznym i promieniowym kurczeniem – im jest ona niższa, tym materiał będzie lepszy do łazienki.

Do łazienek szczególnie polecany jest teak przemysłowy oraz iroko, cedr, jatoba, badi, merbau czy doussie. Deski i mozaiki są wytwarzane z drzew rosnących w ciepłym klimacie o podwyższonej wilgotności, które w naturalny sposób dostosowały się do takich warunków. Zwiększona ilość żywic i olejków chronią ich strukturę m.in. przed niebezpiecznym atakiem grzybów.

Czy polskie gatunki drzew sprawdzą się jako parkiet łazienkowy?

Podoba Ci się ciemna lub rustykalna deska dąb bądź jesion bielony i zastanawiasz się, czy polskie gatunki sprawdzą się do ułożenia łazienkowego parkietu? Drewno dębowe jest dość twarde, odporne na duży nacisk i ścieranie oraz zmiany temperatury. Jesion wykorzystuje się m.in. na tarasy, a jego zaletą jest przede wszystkim wysoka sprężystość (elastyczność). Deska z tych gatunków czasami jest aplikowana w łazienkach, ale egzotyki dużo lepiej radzą sobie z wilgocią.

drewniana-podloga-w-lazience

Jakie egzotyczne gatunki drzew będą najlepszym wyborem?

Odporne deski podłogowe z drzew egzotycznych pozwolą Ci zyskać elegancką, a jednocześnie trwałą i odporną podłogę w łazience.

Możesz wybrać m.in.:

Szukasz więcej wskazówek? Skontaktuj się ze specjalistami z firmy Prodexpol!

W ofercie Prodexpol znajdziesz najmodniejsze deski drewniane podłogowe z gatunków rodzimych oraz egzotycznych. Polecamy m.in. dąb i jesion, bambus prasowany, merbau, teak przemysłowy, brazylijski i indonezyjski, iroco, lapacho, orzech amerykański. Chcesz wykonać podłogę z drewna w łazience i potrzebujesz więcej wskazówek? Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy pomogą Ci dokonać trafnego wyboru na długie lata.