Jak poprawnie dbać o drewniane podłogi lakierowane?

Jak poprawnie dbać o drewniane podłogi lakierowane?

Decydując się na konkretne rozwiązania do swojego wnętrza, powinniśmy mieć świadomość, że będą one wymagać pielęgnacji, a czasami również renowacji. Sytuacja ta dotyczy m.in. podłóg drewnianych, które, choć piękne i solidne, wymagają specjalnego traktowania. Czy zatem deski to odpowiedni wybór na posadzkę? Owszem, ale warto zdecydować się na ofertę producenta, który zagwarantuje najwyższą jakość, ponieważ od niej w dużej mierze zależy trwałość. Dowiedz się, gdzie w Warszawie kupić naturalny surowiec!

Dbaj o lakierowane podłogi drewniane!

Wiele osób zastanawia się, czy drewniane deski na podłodze to właściwa opcja. Oczywiście, ale warto wiedzieć, jak poprawnie je oczyszczać, jak często konserwować i w jaki sposób przeprowadzić renowację, aby móc przez wiele lat cieszyć się ich wyjątkowym wyglądem. Wyłącznie odpowiednio zadbana i wypielęgnowana posadzka będzie cieszyć oczy domowników i zachwycać gości.

Chcąc kompleksowo zadbać o podłogi drewniane, należy mieć świadomość, jakie czynniki są dla nich szczególnie szkodliwe. Kluczem do sukcesu jest zapobieganie występowaniu niepożądanych sytuacji. Trzeba bezwzględnie unikać nadmiaru wilgoci, która mogłaby spowodować poważne uszkodzenia. Równie groźne okazują się zabrudzenia z piaskiem lub żwirem, mogące doprowadzić do poważnych zarysowań powierzchni.

Co zrobić, by podłogi lakierowane lśniły już zawsze?

Poza unikaniem niekorzystnych czynników warto odpowiednio zadbać o oczyszczanie i wzmacnianie powłoki ochronnej drewnianych desek. Dzięki temu uda się zachować wyjątkowe walory wizualne i naturalny wygląd pięknej podłogi. Jak sprawić, aby posadzka błyszczała każdego dnia? Czy jest to cel możliwy do osiągnięcia?

Okazuje się, że wystarczy zastosować kilka prostych wskazówek, a podłoże w domu może zachwycać swoją estetyką! Idealnie, gdyby każdego dnia udało Ci się znaleźć chwilę na oczyszczenie drewnianej podłogi na sucho. Oznacza to zamiatanie lub odkurzanie przy pomocy miękkiej szczotki, co pozwoli pozbyć się nagromadzonych zabrudzeń, w tym wspomnianego wcześniej piasku, żwiru, kamieni, a nawet kurzu. Co robić dalej?

Zmywanie

Jak wspomnieliśmy wcześniej, deski drewniane nie lubią nadmiaru wilgoci. Nie oznacza to jednak, że bezwzględnie nie mogą mieć z nią kontaktu. Jedną z czynności, które powinniśmy podejmować, mając w domu panele lub parkiet, jest regularne zmywanie podłogi przy pomocy mopa lub mokrej szmatki. Istotne jest, aby przed użyciem mocno odcisnąć je z nadmiaru wody. Powierzchnia powinna być oczyszczana wilgotną, ale nie ociekającą ścierką.

Zdecydowanie łatwiej będzie utrzymać w nienagannej czystości często oczyszczaną powierzchnię niż w przyszłości usunąć zalegające, uciążliwe zabrudzenia. W tym celu sama woda może okazać się niewystarczająca, a konieczne okazuje się zastosowanie dedykowanych środków do podłóg drewnianych. Pozwolą sprawnie i skutecznie usunąć zanieczyszczenia.

lakier

Konserwacja

Kolejnym krokiem jest odbudowa powłoki ochronnej, która ulega ścieraniu podczas naturalnej eksploatacji. Do tego celu ponownie przydadzą się efektywnie działające preparaty, zapewniające połysk bez konieczności polerowania. Środek należy nanieść na czyste i odtłuszczone deski drewniane 1-2 razy w roku. Warto wykorzystać miękką gąbkę, ściereczkę lub pad.

Renowacja

Zdarzają się sytuacje, w których konieczne jest podjęcie interwencji. Samo zmywanie i konserwacja podłogi drewnianej nie będzie wystarczająca, gdy na powierzchni pojawiły się zarysowania lub ubytki. W takim wypadku można przeprowadzić renowację wyłącznie zniszczonego fragmentu posadzki, ponownie z zastosowaniem najlepszych preparatów, które:

  • wykazują działanie wypełniające,

  • regenerują zabezpieczenia olejowe poprzez odbudowanie powłoki ochronnej,

  • podnoszą właściwości hydrofobowe.

Wytrzymałe podłogi drewniane – firma Prodexpol

Wiesz już, jak dbać o podłogi, aby zachować ich walory użytkowe i wizualne na długo. Pamiętaj jednak, że wiele zależy od rodzaju i klasy surowca, który trafi do Twojego mieszkania. Dlatego wybierz deski drewniane od sprawdzonego producenta z Warszawy! W Prodexpol doskonale wiemy, jakie znaczenie ma właściwa obróbka i suszenie naturalnego materiału, dlatego proponujemy naszym klientom wyłącznie produkty o najwyższych parametrach.