Podłoga olejowana czy lakierowana – co wybrać?

Podłoga olejowana czy lakierowana – co wybrać?

Wybór podłogi do wnętrz wbrew pozorom wcale nie jest prosty – poza kwestiami wizualnymi trzeba bowiem wziąć pod uwagę również aspekty funkcjonalne. Decydując się na drewniane deski podłogowe, staniesz przed dylematem sposobu ich wykończenia. Czytaj dalej, a dowiesz się, kiedy lepiej sprawdzi się parkiet olejowany, a w jakich sytuacjach lepiej postawić na pokryty lakierem.

 

Co brać pod uwagę, wybierając wykończenie desek podłogowych?

Inwestorzy decydujący się na drewniane deski podłogowe cenią przede wszystkim ich naturalny wygląd, solidność i wieloletnią wytrzymałość. Aby jednak prezentowały się one nienagannie przez długi czas, były odporne na niszczenie i powstawanie zabrudzeń, muszą zostać odpowiednio zabezpieczone. W tym celu stosuje się zabiegi lakierowania i olejowania – każdy z nich ma istotne zalety, ale też pewne wady, które trzeba poznać przed wyborem rozwiązania do swojego projektu. Chcąc wybrać świadomie i trafnie, rozważ:

Zalety i wady podłogi olejowanej

Po ten rodzaj wykończenia powinny sięgnąć osoby, którym zależy na wyeksponowaniu naturalnej estetyki wyróżniającej szczególnie podłogi dębowe. Jeśli chcesz podkreślić głębię koloru, sęki czy strukturę drewna, postaw na olejowane deski podłogowe. Producent oferujący takie rozwiązania podkreśla, że impregnacja olejem pozwala na przeniknięcie preparatu konserwującego w głąb drewna, co sprzyja odporności na uszkodzenia. Wszelkie zarysowania czy inne niedoskonałości są mniej widoczne, a powierzchnia ma właściwości antystatyczne – nie przyciąga kurzu i nie elektryzuje się. Musisz jednak pamiętać, że ten sposób zabezpieczenia drewna nie chroni go przed przenikaniem zabrudzeń czy wilgoci – jeśli podłoże zostanie zalane wodą lub zachlapane, trzeba natychmiast je osuszyć i usunąć ewentualne plamy, aby nie powstały przebarwienia. Olejowana podłoga z desek dębowych może być naprawiana miejscowo. Oznacza to, że nie musisz przeprowadzać cyklinowania całej powierzchni, co wiąże się z oszczędnością czasu i pieniędzy. Pamiętaj jednak o regularnej konserwacji – powinno się wykonywać ją co pół roku.

Zalety i wady podłogi lakierowanej

Lakierowane podłogi dębowe również cechują się kilkoma istotnymi zaletami – są łatwiejsze w utrzymaniu czystości i nie wymagają impregnowania, mniejsza jest też ich podatność na powstawanie przebarwień czy wnikanie zabrudzeń. Choć ich renowacja to proces kosztowny i czasochłonny – w tym celu niezbędne jest cyklinowanie – minie kilkanaście lat od montażu, zanim będzie to konieczne. Dla wielu osób wadą powierzchni pokrytej lakierem staje się elektryzowanie i przyciąganie kurzu oraz podatność na powstawanie zarysowań.

deski-podlogowe-producent

Dobór rodzaju podłogi drewnianej do pomieszczenia

Gdy chcesz dobrać odpowiednią podłogę drewnianą do wnętrza, weź pod uwagę wszystkie zalety i wady omówionych rozwiązań, a także rodzaj pomieszczenia. Deski olejowane sprawdzą się w intensywnie eksploatowanych przestrzeniach – w salonie, przedpokoju, kuchni czy obiektach publicznych. Lakierowane wybierz do sypialni, rzadziej użytkowanych pokoi oraz do mieszkań na wynajem – w nich bowiem kluczowa jest łatwość utrzymania w czystości.

Wybierz piękne i funkcjonalne deski podłogowe Prodexpol

W naszej ofercie znajdziesz deski podłogowe w wielu wariantach kolorystycznych, dzięki czemu idealnie dopasujesz je do aranżacji w danym wnętrzu. Wybierz parkiet od producenta Prodexpol do każdego pomieszczenia i ciesz się eleganckim wyglądem pomieszczeń przez wiele lat!