Podłoga drewniana a ogrzewanie podłogowe – to warto wiedzieć

Podłoga drewniana a ogrzewanie podłogowe – to warto wiedzieć

Ciepło rozchodzące się w pomieszczeniach od podłoża umożliwia skuteczne ogrzanie wnętrz i zapewnia komfort podczas chodzenia boso. Nic więc dziwnego, że wielu inwestorów chce zastosować w swoich projektach ogrzewanie podłogowe. Wtedy pojawia się dylemat – jaka podłoga sprawdzi się w takim przypadku najlepiej? Czy nowoczesne parkiety i deski drewniane będą odpowiednie? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedź!

 

Drewniane deski i ogrzewanie podłogowe – tak, to możliwe!

Decydując się na ogrzewanie podłogowe, większość osób wybiera kamienną lub ceramiczną posadzkę, bo słyną one z efektywnego przewodzenia cieplnego. Okazuje się jednak, że nowoczesne podłogi drewniane sprawdzą się w tej roli równie dobrze, pod warunkiem zastosowania desek dedykowanych dla ogrzewania podłogowego. Wystarczy dobrać wysokiej jakości deski – egzotyczne czy dębowe – a także zadbać o profesjonalny montaż instalacji grzewczej, aby całość działała niezawodnie przez wiele lat.

Rodzaj ogrzewania podłogowego a rodzaj podłogi drewnianej

Jeżeli chcesz cieszyć się funkcjonalnością ogrzewania podłogowego, jako inwestor masz dwa modele systemu grzewczego do wyboru: elektryczny – w formie mat grzejnych oraz wodny – rozprowadzający ciepło starannie zaprojektowanym układem rurek, w których płynie woda. Współcześnie produkuje się podłogi drewniane pozwalające na swobodne łączenie z obydwoma typami rozwiązań i osiągnięcie kompromisu pomiędzy walorami użytecznymi a estetyką. W przypadku mat zasilanych prądem skok temperatury następuje dość gwałtownie, co może mieć destrukcyjny wpływ na drewno, które jest przecież podatne na nagłe zmiany warunków. System wodny pozwala na stopniowe rozchodzenie się ciepła, co wydaje się bezpieczniejsze dla desek podłogowych. Nim podejmiesz ostateczną decyzję, skonsultuj się ze specjalistą montującym ogrzewanie w Twoim domu oraz wybierz wysokiej jakości podłogi od sprawdzonego producenta.

Gatunki drewna polecane przy ogrzewaniu podłogowym

Jeśli już wiesz, że taka podłoga to rozwiązanie dla Ciebie i chcesz cieszyć się nią w swoich wnętrzach, poznaj polecane gatunki drewna. Jaka deska na ogrzewanie podłogowe będzie najlepsza? Warto wziąć pod uwagę następujące właściwości drewna:

Spośród rodzimych gatunków drewna świetnie sprawdzi się dębowa deska podłogowa. Wielu inwestorów stawia też na podłogi egzotyczne, w tym na drewno merbau, jatoba, teak czy doussie, które znajdziesz w naszej ofercie. Wyróżniają się one twardością, odpornością na wilgoć i stabilnością oraz wydajnym przewodnictwem cieplnym.

nowoczesne-podlogi-drewniane

Fachowy montaż i odpowiednia pielęgnacja podłogi to podstawa

Wybór odpowiedniego drewna to jednak dopiero początek – oczywiście kluczowy jest prawidłowo przeprowadzony montaż, który warto zlecić profesjonalnej ekipie, doświadczonej w układaniu ogrzewania podłogowego oraz dobieraniu rodzaju podłogi do konkretnego systemu grzewczego. Pamiętaj, że ważne jest staranne przygotowanie posadzki, a zwłaszcza nagrzanie wylewki – niezależnie od tego, czy jest ona betonowa, czy anhydrytowa, istnieją odgórnie narzucone normy dotyczące wymaganej wilgotności, jaką należy osiągnąć przed montażem podłogi. Znaczenie ma też temperatura podłoża (minimalna zalecana to 15°C, maksymalna 27°C) oraz panująca w pomieszczeniu (18°C do 25°C). Po montażu należy unikać nagłego wzrostu temperatury.

Podczas użytkowania systemu grzewczego również ważna jest kontrola temperatury. Musi ona być równa na całej powierzchni podłogi i nie wyższa niż 27°C. Unikaj mycia parkietu, paneli czy desek dużą ilością wody i tworzenia kałuż.

Deski podłogowe, parkiety, panele – mamy je wszystkie!

Niezależnie od tego, jaką aranżację chcesz mieć w swoich wnętrzach – w Prodexpol znajdziesz bogaty wybór drewnianych desek podłogowych, paneli i parkietów z najlepszych gatunków drewna. Z powodzeniem położysz je na ogrzewanie podłogowe – już dziś zapoznaj się z naszą ofertą!